Güncel Haberler

4A 4B ve 4C Sigortalılık

Tüm çalışanlar bugün çalışırken yarını da güvence altına almak ister. Bu, ülkemizde Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK)  güvencesi altındadır. Ancak SGK’nin faydalanabileceğiniz farklı güvence sistemleri bulunmaktadır. 4A, 4B, 4C… Bu kategoriler kafanızı karıştırıyorsa baştan, birlikte bakalım.

4A, 4B, 4C nedir?

1 Ekim 2008 tarihi itibari ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olanlar SGK çatısı altında birleşmiştir. Ancak çalışanlar yine aynı kanunun 4. maddesinde yer aldığı şekilde a,b ve c olarak kategorize edilmiştir.

Eski adı ile SSK’ya prim ödeyen, bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişiler 4A kapsamında değerlendirilirler.

Eski adı Bağ-Kur olan 4B, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına bağımsız çalışanlar ile isteğe bağlı sigorta primi ödeyenleri kapsar.

Eski sistemde Emekli Sandığı’na bağlı devlet memurları ise 4C kapsamında değerlendirilirler.

4A, 4B ve 4C sigorta hizmet dökümü nasıl sorgulanır?

Hizmet dökümü, SGK kapsamında 4A,4B ve 4C kategorilerinden birinde yer alanların kişisel bilgileri ile birlikte, sigorta ve prim günlerine ait tüm eski ve yeni bilgileri içerir. Bu bilgilere e-devlet üzerinden erişmek oldukça kolay.

Öncelikle kendi kullanıcı bilgileriniz ile www.turkiye.gov.tr üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. Burada Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne girdiğinizde karşınıza çıkan listeden kendinize uygun dökümü seçebilirsiniz.

Bu listede yer alan;

  • “4A Hizmet Dökümü” ile 4A güvencesine sahip kişiler,
  • “4B Hizmet Bilgisi” ile 4B güvencesine sahip kişiler, hizmetlerine ait bilgileri görüntüler ve çıktısını alabilir.
  • “4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü” ile 4C kapsamında yer alanlar ile isteğe bağlı sigortalılık ilgisi devam eden kişiler ödeme durumlarını görüntüleyebilirler.

4A ve  4B emeklilikte doldurulması gereken prim günü

Emeklilikle ilgili belki de en çok kafa karıştıran noktalardan biri doldurulması gereken prim günleridir.  Bu, 4A sigortalılarda 1 Mayıs 2005 tarihinden sonra işe başlandıysa erkekler için yaş şartı 60 iken kadınlarda 58’dir. Toplamda her iki grup için de 7200 prim günü doldurulmuş olması gerekir.

4B sigortalılarda emekli olacakları yaş işe başlama tarihlerine göre değişirken, prim ödenmesi gereken süre 9000 gündür (25yıl). Bu prim süresini dolduran tüm 4B kapsamındakiler yaşlarından bağımsız emekli olabilmektedirler.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …

Yorum Yazın