Güncel Haberler

Adres Kodu Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası, ülkemizin küçümsenemeyecek bir gerçeği olan deprem afetlerine karşı konutunuz güvence altına almanıza yardımcı olur. Türkiye, konumu gereği ne yazık ki riskli deprem bölgeleri arasında yer alır. Bu yüzden de zorunlu deprem sigortası, Türkiye’de yaşayan herkes için oldukça önemlidir. DASK olarak da bilinen zorunlu deprem sigortası poliçesini oluşturabilmek için ise adres koduna ihtiyaç duyulur.  Groupama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “adres kodu nedir?”, “dask adres kodu sorgulama işlemi nasıl yapılır?”, “uatv adres kodu sorgulama”, “ada parsel ile adres kodu sorgulama”, “işyeri adres kodu sorguama”, “tapu adres sorgulama”, “adres kodu sorgulama hangi siteden yapılır?”, “adres kodu sorgulama nereden yapılır?” gibi merak ettiğiniz soruları cevaplandırık. Adres kodu ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabı için yazımızın devamını okuyabilir, bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Adres Kodu Nedir?

Adres kodu, Türkiye’deki her iş yerine ve her kontua ait olan, 10 haneli özel bir koddur. Her iş yerinin ya da her evin kendine özel bir adres kodu bulunur. Bu adres kodu, mülk sahibi değişse de değişmez. 1 Mart 2013 yılından itibaren Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden yapılan DASK poliçeleri, adres kodu veya Ulusal Adres Veri Tabanı’ndan alınmış ikametgah belgesi olmadan hazırlanmaz.

UATV Adres Kodu Sorgulama

DASK adres kodu hakkında araştırmalar yapıyorsanız, UATV terimi ile karşılaşabilirsiniz. UATV, Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısaltılmış halidir. Adres kayıt sistemi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve yerleşik yabancıların ikametgah adreslerinin elektronik ortamda güncel bir şekilde tutulması ve bununla beraber bu konudaki dağınıklığın son bulması için oluşturulmuş bir e-devlet projesidir. UAVT üzerinden sorgulamalar yapılır.

Adres Kodu Sorgulama Neden Yapılır?

DASK poliçelerinin oluşturulması için gerekli olan bu özel kod, deprem sonrası oluşması muhtemel olan pek çok sorunu önlemenin yanında, DASK takibini de oldukça kolaylaştırır. Adres kodunun sunduğu avantajlar;

  • Zorunlu deprem sigortası olan ve olmayan konutlar rahatlıkla birbirinden ayrıştırılabiliyor.
  • Hatalı adres bildiriminden dolayı oluşabilecek muhtemel poliçe sorunlarının önüne geçilebiliyor.
  •  Deprem sonrasında hasarlı binalar için sigorta hizmetleri oldukça kolay bir şekilde ulaştırılabiliyor.
  • DASK kapsamı dışında olan binalar için poliçe düzenlenmesi engellenebiliyor.

Adres Kodu Sorgulama Nereden Yapılır?

DASK yaptırmadan önce öğrenmeniz gereken bu kod sayesinde, işlemlerinizi çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Adres kodunu nasıl öğrenebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gayrimenkulünüze özel olan bu adres koduna, farklı alternatifler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Öncelikle adres kodunuzu belediye, nüfus müdürlüğü ya da muhtarlıklara yapacağınız bireysel başvurunuz sonucunda öğrenebilirsiniz. Bunun dışında online olarak da bu gayrimenkule özel kodu öğrenmeniz mümkün. Doğal afet sigortaları kurumunun web sitesi üzerinden de hem adres kodu sorgulama işemlerinizi gerçekleştirebilir, hem de adres kodu doğrulama ile ilgili yardım alabilirsiniz.

Ada Parsel İle Adres Kodu Sorgulama

Adres kodunuzu öğrenebilmek için konutunuzun yer aldığı il, ilçe, mahalle ve sokak seçim işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra apartman ve daire numaranızı seçip, adres sorgulama işleminizi tamamlayabilir ve adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Groupama İle Daima Güvende Kalın!

Yaşadığınız binanın güvenliğini test ettirmek, deprem çantası hazırlamak, deprem anında yaralanmalara sebebiyet verebilecek mobilyaları sabitleme ne kadar önemliyse, zorunlu deprem sigortası yaptırmak da o kadar önemlidir! Zorunlu deprem sigortası yaptırarak yaşadığınız alanı güvence altına alabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortası fiyatları birtakım kriterlerden etkileniyor. Groupama Sigorta ile yalnızca birkaç adımda DASK teklifi için fiyat bilgisi alabilir, sigortanızı anında yaptırarak evinizi güvence altına alabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

deprem nedir nasıl oluşur

Deprem Nedir ve Nasıl Oluşur?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve …

Yorum Yazın