Güncel Haberler

Araç Muayenesi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Her gün ayağınızı yerden kesen, trafik ya da işleriniz sebebiyle belki de en fazla zaman geçirdiğiniz araçlarınız da yorulur. Onların düzenli olarak muayene ettirilmesi, bu vasıta ile muhtemel arızaların zamanında tespit edilmesi can sağlığı açısından çok önemlidir. Bu sebeple araç muayenesi, araç sahiplerinin atlamaması gereken bir konudur. Üstelik 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereği de araç muayenesi zorunlu tutulmuştur. Yetkili tek kuruluş TÜVTÜRK’te yaptırılan bu araç muayeneleri, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerini kontrol eder. Gelin, birlikte araç muayenelerine dair ne varsa birlikte inceleyelim. Adım adım neler yapılması gerektiğini, araç muayenesi için gerekli belgelerin ne olduğunu birlikte öğrenelim.

Randevu alın

Türkiye’deki yetkilinin sadece TÜVTÜRK olması, araç muayeneleri sırasında da çok fazla yoğunluk yaratıyor. Bu sebeple ilk adım olarak TÜVTÜRK’ün kendi sitesine girerek randevu almanız gerekir. Randevu alma işlemi ücretsiz olmasının yanı sıra çok da kolay.

Kontrol etmeniz gerekenler

Araçların yeterliliklerinin ölçüldüğü muayenede, aracın borç durumu da önemlidir. Muayeneye girmeden önce trafik, köprü, yol vb. cezaların olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Diğer yandan zorunlu trafik sigortanızın geçerli olup olmadığından emin olmalısınız. Bu konular geçerlilik süresini doldurmuşsa aracınız muayeneden geçemeyecektir.

Muayeneye girmeden önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise egzoz gazı emisyon ölçümüdür. Tüm TÜVTÜRK istasyonlarında bu ölçümü yaptırabilirsiniz.

araç muayene için gerekli evraklar

Araç Muayenesi için Gerekli Evraklar

Araç muayenesi için gerekli belgeler konusuna geçmeden önce kontrol etmeniz son şey ise ilk yardım çantasıdır. Her aracın bagajında mutlaka olması gereken ilk yardım çantasının yanında üçgen reflektör ve yangın söndürme cihazının mutlaka olması gerekir. İlk yardım çantasın içerisinde olması gerekenler ise aşağıdaki şekildedir:

 • Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m) – 2 adet
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu) – 1 kutu
 • Üçgen sargı – 3 adet
 • Antiseptik solüsyon (50 ml) – 1 adet
 • Flaster (2 cm x 5 m) – 1 adet
 • Çengelli İğne – 10 adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik) – 1 adet
 • Esmark bandajı – 1 adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden) – 1 adet
 • Yara bandı – 10 adet
 • Alüminyum yanık örtüsü – 1 adet
 • Tıbbı eldiven – 2 çift
 • El feneri – 1 adet

Araç muayenesi için bunları unutmayın!

Kanun kapsamında zorunlu olması sebebiyle araç muayenelerinde bir takım belgelere ihtiyaç duyulur. “Araç muayenesi için gerekli belgeler nelerdir?” diye merak edecek olursanız şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ruhsat
 • Kimlik
 • Trafik sigortası

Burada hatırlatmamız gereken en önemli detay, aracın başka biri tarafından muayeneye götürüldüğünde yapılması gerekendir. Eğer ilk kez aracınız başka biri tarafından muayeneye götürülüyorsa kimlik dışında herhangi bir belgeye gerek yoktur. Ancak aynı kişi aynı aracı ikinci defa araç muayenesine götürüyorsa mutlaka noterden onaylı vekâlet hakkına sahip olmalıdır.

Unutulmaması gerekenler

Araç muayenesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra artık aracınız muayeneye girmeye hazırdır. Son olarak araç muayenesi için gerekli ücreti yatırmanız gerekecektir. Bu ücreti, tüm TÜVTÜRK istasyonlarında bulunan gişelere yatırabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey, ücretlerin nakit olarak alındığıdır.

Bir diğer önemli konu ise LGP’li araçlar için geçerli olan maddedir. Eğer aracınız LPG ile çalışıyorsa tank ve regülatörlerin marka ve seri numaralarının okunur olması gerekir. Okunur olmayan bu bilgiler, araç muayenesi sırasında problem yaratacaktır. Bunun yanı sıra, aracınızdaki LPG’nin mutlaka ruhsata işlenmiş olması gerekir.

Tüm adımları yerine getirdikten sonra ise geriye yalnızca beklemek kalıyor. Bu adımları eksiksiz yaparsanız aracınız muayeneden başarılı bir şekilde çıkacaktır. Ancak işlem biraz uzun sürebileceğinden muayene için en az iki saatinizi ayırmanız gerekir.

Muayene sonrası kasko sigortası yaptırarak aracınızı güvence altına almayı unutmayın.

Ayrıca Kontrol Edin

Start Stop Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük problemlerinin başında yoğun trafik geliyor. Sabah ayrı, akşam ayrı …