Güncel Haberler

Bes Cayma Hakkı Dilekçesi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 2017 senesinden beri tüm çalışanlar için uygulaması zorunlu olan bir sigorta modelidir. Fakat her insan bu sigorta poliçesi kapsamında sunulan hizmetlerden faydalanmak istemeyebilir. Eğer bir kişi bu sigorta dahilinde kalmak istemiyor ise, isteklerini dilekçe yazıp bildirerek sistemden çıkış sağlayabilir. Bunun için BES girişi yapıldığı andan itibaren 2 aylık süre içerisinde iptal başvurusunda bulunulması gerekir. Bireysel Emeklilik, sigortasına sahip olan kişilerin çalışma hayatları sona erdikten sonra emeklilik dönemlerinde maddi sıkıntı çekmeden hayatlarına devam etmeleri için sunulan bir hizmettir. Emekli olduktan sonra emekli maaşının yanında ek gelir fırsatı sunarak hayat standartlarını yükseltmeyi amaçlayan bu sistem sayesinde kişiler emeklilik dönemlerini çok daha huzurlu bir şekilde geçirebilir. Groupama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “zorunlu bes cayma hakkı dilekçesi”, “cayma hakkı dilekçesi nasıl hazırlanır?”, “cayma hakkı dilekçesi örneği”, “besten cayma hakkı dilekçesi” ile ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Zorunlu BES Kimleri Kapsar?

Zorunlu veya gönüllü olarak iki farklı türe ayrılan BES, kişilerin koşullarına göre uygulanır. Gönüllü olarak başlatılan sigorta kapsamında hiçbir kısıtlama bulunmaz. Kişi istediği ölçüler ve şartlar doğrultusunda poliçesini oluşturabilir. Sigortası başlayan kişi, kendi prim tutarını öder ve emeklilik döneminde birikimlerini peşin ya da taksitli olarak temin edebilir. Zorunlu olan BES türü ise kamu ve özel sektör çalışanlarına yapılan sigorta çeşididir. Bu sigorta kapsamına göre her çalışanın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yapılır. Fakat sistemde kalmaları zorunlu değildir. Kişinin isteğine göre zorunlu BES iptali gerçekleşir. Bu durumda maaştan kesilip BES’e yatırılan prim tutarları kişiye iade edilir.

Zorunlu BES (Bireysel Emeklilik Sistemi), kamu ve özel sektörde çalışan, 45 yaş ve altında olan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsar. Belirlenen yaş kriterlerine uymayan kişiler, sigorta kapsamında değerlendirilmez. İşverenler tarafından otomatik olarak başlatılan bu sigortaya giriş yapmak zorunludur. Fakat sistemde kalmak zorunlu değildir. Sistemden çıkış yapmak isteyen kişiler, zorunlu BES kapsamına girdikleri tarihten itibaren 2 ay içerisinde çıkış talebinde bulunabilirler. Sigorta başladığı andan devam ettiği güne kadarki kesintiler, sigorta şirketi iptal talebini işleme aldıktan sonra 10 iş günü içerisinde iade edilir. 2 aylık verilen süreyi geçiren kişilerin iptal başvuruları da değerlendirmeye alınır. Bu şekilde süre aşımına uğrayan iptal talebinin kesintileri ise talep işleme alındıktan sonra 20 iş günü içerisinde iade edilir.

Zorunlu Bes Cayma Hakkı Dilekçesi

Bireysel Emeklilik Sigorta modeli iki farklı şekilde değerlendirilir. İşveren tarafından yapılması zorunlu tutulan Zorunlu BES ve isteğe bağlı, sınırları kişi tarafından belirlenen Gönüllü BES olarak iki gruba ayrılır. Bu iki tür için de sigorta sisteminden çıkış yapmak hayli kolaydır ve aynı prosedürleri gerektirir. Bireysel Emeklilik iptali için cayma hakkı kapsamında işlem yapılabilir ve çıkış için işlemler başlatılabilir. Cayma hakkı, giriş yapıldığı andan itibaren 2 aylık süre içerisinde, kullanıcı için iptal fırsatı sunar. Sistem kapsamında sunulan hizmetten yararlanmak istemeyen sigortalı kişiler, ilgili sigorta acentesine iptal başvurusunda bulunmalıdır. Sigorta şirketi iptal için onay verdikten sonra 10 iş günü içerisinde, kişiden daha önce kesilmiş olan tutarlar iade edilir. Cayma için belirlenen süreden sonra iptal başvurusu yapan kişilerin de talepleri işleme alınır. Ancak bu şekilde farklı kurallar ve şartlar devreye girer. Kişi çıkış yaptığı yıla ya da durumuna göre değerlendirmeye tabi tutulur.

Cayma Hakkı Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

BES iptali için başvuru yapmak fazlasıyla basit bir işlemdir. İlgili sigorta acentesine ulaşarak konu hakkında bilgi alabilir ve işlemlerinizi görüşmeniz sonunda başlatabilirsiniz. Bireysel Emeklilik iptali başvurusunda kullanabileceğiniz dilekçe örneği şu şekildedir…

Cayma Hakkı Dilekçesi Örneği

“… BİREYSEL EMEKLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

… isimli kurumda … olarak görev yapmaktayım. …./…../….. tarihinde, Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında, bireysel emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dâhil edildim. Bireysel emeklilik sistemi kapsamından çıkma hakkımı kullanmak istiyorum. Kanun ve konu ile ilgili yönetmelik hükümleri dâhilinde sözleşmemin iptal edilmesini, ayrılma işlemimin yapılmasını ve kesilen prim tutarının tarafıma iadesini;

Saygılarımla arz ederim.”

Dilekçe metnini tamamladıktan isim – soy isim, T.C. kimlik numarası ve imzanızı atarak gerekli başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Doğum Sigortası Nedir, Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Her kadın, günün birinde anne olmak ve bu özel duyguyu yaşarken de olabilecek her engeli …

Yorum Yazın