Güncel Haberler

Corona VİRÜSÜNE Karşı ALINABİLİNECEK Önlemler NELERDİR?

Son zamanlarda bütün dünyanın gündemine oturan, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, görüldüğü ilk günden bugüne kadara birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Binlerce kişiyi öldüren, on binlerce kişiyi de etkileyen bu virüs, insanların da korku ve paniğe kapılmasına neden oldu. Henüz Türkiye’de görülmemiş olsa da bu virüs, milyonlarca insan gibi Türkleri de endişeye sürükledi. Corona virüsün sebep olduğu ölümlere her gün bir yenisi eklenirken çoğu insan da bu virüsten korunmak için neler yapabileceğini araştırıyor. Coronavirüsün henüz bir tedavisi bulunamasa da dikkat edilmesi gereken noktalar ve herkesin alabileceği birtakım önlemler bulunuyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda corona virüsüne karşı alınabilecek önlemleri ve yapılması gerekenleri araştırdık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Tabii önce corona virüsünün belirtilerini bilmekte de fayda var…

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Gribe fazlasıyla benzeyen, soğuk algınlığı ve nezle olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonlarına sık sık sebep olan virüslerden bir tanesi de corona. Bu yüzden ateş, öksürük ya da nefes almada güçlük gibi basit görünen belirtiler sergiliyorsanız, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Unutmamalısınız ki coronavirüs ölümcül sonuçlar meydana getirebiliyor ve henüz kesin bir tedavisi yok. Her hastalığa ve salgına erken teşhis ile daha kolay müdahale edilebildiği hesaba katılırsa, kendinizde aşağıdaki belirtilerden bir veya iki tanesini görmeniz durumunda bile acilen bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler:

 • Hızlı bir şekilde artan ateş
 • Sürekli titreme hali
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Sürekli yorgunluk, halsizlik ve kırgınlık hissi
 • Solunum yollarında yanma
 • Boğazda dolgunluk hissi
 • Boğaz ağrısı
 • Sürekli uyku hali
 • Sık terleme

corona-virusu-nasil-bulasir

Gibi belirlileriniz var ise en yakın zamanda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Corona virüsünün şu zamana kadarki gözlenen birtakım bulaşma yolları var. İnsandan insana solunum yolları aracılığı ile, öksürük, hapşırık, el sıkışma, öpüşme, dokunma ve direkt cilde temas etme, sarılma, mutfak gereçleri ile ya da ortak yeme-içme ile bulaşıp yayılabiliyor. Bunun dışında hasta olan kişi ile yakın mesafeli konuşma esnasında da virüs bulaşabiliyor. Virüslü bir kişinin dokunduğu yüzeylere ve cisimlere temas edildikten sonra ellerin yıkanmadan yüze, ağıza, buruna, göze temas etmesi durumunda da virüsün yayıldığı biliniyor. Bu yöntemler esas alındığı zaman corona virüsü grip, nezle, soğuk algınlığı ve benzeri diğer virüsler gibi öksürme ya da hapşırma gibi damlacık paylaşımı yolu ile bulaşıyor.

Virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebeplerinden bir tanesi de solunum yolu ile insandan insana bulaşabiliyor olması. Bunun dışında en ufak temas durumunda da hızlıca virüs aktarımı gerçekleştiği için corona virüsünün bu derece hızlı yayıldığı düşünülüyor. Virüs taşıyan insanların temas ettiği yerlere el ile temas edilirse ve bu temas sonrası eller yıkanmadan göz, ağız ya da cilt teması gerçekleşirse virüsün yayılması ve bulaşması kaçınılmaz oluyor.

 

Konu ile ilgili işyeri hekimimiz Dr. Hakan Gültekin tarafından hazırlanan bilgilendirme videosu aşağıdaki gibidir.

 

Korona Virüsüne Karşı Nasıl Önlem Alınması Gerekiyor?

Türkiye’de henüz corona virüsü vakasına rastlanılmamış olsa bile, 14 günlük kuluçka dönemine fazlasıyla dikkat edilmesi gerekiyor. Son 14 gün içerisinde virüsün örüldüğü ülkelerden herhangi bir tanesine seyahat etmiş olanların ya da bu ülkelere sık sık gidip gelen insanların dikkatli olması gerektiği söyleniyor. Ayrıca virüs görülen bir insan ile son 1 ay içerisinde temas etmiş, yüz yüze iletişim kurmuş insanların da derhal bir doktora görünmesi gerekiyor. Daha önceden yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden özellikle ateş, öksürük ya da nefes almada zorluk gibi durumlar yaşıyorsanız da acilen doktorunuza gitmeniz tavsiye ediliyor. Erken alınan tıbbi yardımlar sayesinde en azından virüsün ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebileceği söyleniyor.

Ayrıca İstanbul Tıp Fakültesi’nden hocam enfeksiyon hastalıkları ve kilnik mikrobiyoloji bölüm başkanı Prof Dr. Haluk Eraksoy ‘un kaleme aldığı fakültenin internet sitesinde yayınlanan yazıdan virus hakkındaki genel bilgilerin olduğu paragrafı bu linkten okumanızı öneririz.

Corona Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılması Gerekiyor?

Corona virüsünün henüz etkili bir ilaç ya da aşı tedavisi olmadığı biliniyor. Bu yüzden kulaktan dolma bilgiler ile bu virüs için ilaç kullanılmaması öneriliyor. Doktor tavsiyesi ile enfeksiyonlardan korunmak ve yayılmasını engellemek için benzer şekilde bulaşabilen grip, nezle, soğuk algınlığı gibi solunum yolu virüslerine karşı alınabilecek önlemlerin uygulanabileceği söyleniyor. Fakat bunun için mutlaka bir doktora danışmak gerekiyor. Bunun dışında her insanın kendi kendine uygulayabileceği birtakım önlemler de bulunuyor. Corona virüsünden korunmak için;

 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla dezenfekte etmeniz gerekiyor.
 • El yıkama işleminizi en az 45 dakikada bir tekrarlamanız gerekiyor.
 • El dezenfektanı kullanmanız gerekiyor.
 • Yıkanmamış eller ile yüz, ağız ya da burnunuza dokunmamanız gerekiyor.
 • Hasta insanlar ile yakın temasta bulunmamanız gerekiyor.
 • Kapı kolu, klavye, telefon, buzdolabı ya da dolap kolu gibi sıkça dokunulan ve ortak kullanılan nesneleri sürekli temizlemek ve dezenfekte etmek gerekiyor.
 • Öksürük ya da hapşırık esnasında ağzı mendil ile kapatmak, sonrasında mendili atıp elleri yıkamak gerekiyor.
 • Hasta iken evden dışarı çıkılmaması ve dinlenilmesi gerekiyor.

Corona Virüsü Sigorta Kapsamında Mıdır?

Corona virüsü özel sigorta kapsamında mıdır? SGK corona virüsünü karşılar mı ilgili soruların yanıtları bu video’da!

Türkiyedeki Karantina Hastaneleri

1-T.C. Sağlık Bakanlığı Adana Şehir Hastanesi
2-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
3-T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi
4-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Antalya Eğitim ve AraştırmaHastanesi
5-T.C. Sağlık Bakanlığı Bursa Şehir Hastanesi
6-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
7-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
8-T.C. Sağlık Bakanlığı Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
9-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Erzurum Şehir Hastanesi)
10-T.C. Sağlık Bakanlığı Eskişehir Şehir Hastanesi
11-T.C. Sağlık Bakanlığı Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi
12-T.C. Sağlık Bakanlığı Isparta Şehir Hastanesi
13-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
14-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
15-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
16-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
17-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
18-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Sadece Göğüs Hastalıkları Kliniğinde Tedavi Edilmesi Gereken Hastalar için
Referans Hastanedir.)
19-T.C. Sağlık Bakanlığı Kayseri Şehir Hastanesi
20-T.C. Sağlık Bakanlığı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
21-T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
22-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
23-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
24-T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi
25-T.C. Sağlık Bakanlığı Yozgat Şehir Hastanesi

onwin

Ayrıca Kontrol Edin

Erasmus Öğrencileri İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Hayatımızın en güzel zamanlarından biri, öğrencilik yıllarımızdır. Yeni büyümeye başladığımız, çok şey öğrendiğimiz, kendimize en …

Yorum Yazın