Güncel Haberler
Anasayfa / Konut / Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Hangimiz tamamen unutabildik 17 Ağustos 1999’un izlerini? Çoğumuz, uykunun en derinindeyken tarifi imkânsız bir sarsıntıyla uyandık. Ne yapacağımızı bilmeden, sadece canımızı kurtarma refleksiyle attık kendimizi dışarı. Üstümüzde pijamalarımızla kalakaldık. Çoğumuz da deprem çantası hazırlamanın ve onu kolay ulaşılabilir bir yerde tutmanın önemini o gün fark ettik. Eğer o gün evimizde bir deprem çantası olsaydı, belki o günlerdeki kadar mağdur olmayacaktık. O günler geldi, geçti belki ama konunun uzmanları, yakın zamanda olması muhtemel büyük İstanbul depremi için sürekli uyarılarda bulunuyor. Biz de her ihtimale karşısında deprem çantasında bulunması gerekenleri açıklayalım ki bu sefer hazırlıksız yakalanmayalım.

Temel ihtiyaçlarınızı belirleyin

“Deprem çantasında bulunması gerekenler nelerdir?” sorusuna karşılık, öncelikle hayatta kalmak için gerekli temel ihtiyaçlarımızı iyi belirlemeliyiz. Buna paralel olarak su ve yiyecekleri, sıranın en başına almanız gerekir. Bu yiyeceklerin, enerji vermesi, zor zamanlar için avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda kolay yapılması da önemlidir. Bu sebeple deprem çantası içerisine konserve yiyecekler koymak, daha makul bir çözüm olacaktır. Panik ortamında yaralanmalar da söz konusu olabileceğinden deprem çantası içerisinde minik bir ilk yardım çantası bulundurmanın faydasını görürsünüz. Eğer olur da ilk yardım çantası kullanılması gerekirse ve karanlık olmuşsa fener ile onu çalıştırmaya yarayan pillere de gereksinim duyabilirsiniz. Burada önemli nokta, ara ara bu pillerin kullanım tarihlerini kontrol etmektir.

İlaçlarınızı yedekleyin

Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, her birini deprem çantası içerisinde bulundursanız çok iyi olacaktır. Çünkü kalp, damar, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa, stres kaynaklı hastalığınızın tetiklenmesinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda eğer çocuğunuz varsa, onun kullandığı ilaçları da koymayı ihmal etmemelisiniz.  Her altı ayda bir, bu ilaçların kullanım tarihlerini kontrol etmeyi de unutmayın. 

Nakit her zaman gerekir

Deprem çantası içinde bulundurulması gerekli şeylerden biri de size bir miktar yetecek oranda nakit paradır. Deprem sonrasında acil bir durum olduğunda, deprem çantası içerisindeki bu para size çok iyi gelecektir.

Kıyafetleri atlamayın

Her aile bireyi için birer kat giysi koymak, işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle soğuk havalarda daha ihtiyaç duyacağımız bu kıyafetler, deprem çantası içerisinde bulundurulması gerekenler listesinin en başlarında yer almalıdır. Aynı zamanda kolay taşınabilir ince bir örtü ya da battaniye de koyabilirsiniz. 

İletişim bilgilerini yazın

Deprem çantası içerisinde önemli telefon numaralarını tutmak çok işinize yarayacaktır. Bu önemli numaralarla birlikte acil bir durumda iletişime geçileceklerin de listesini yaparak, su geçirmeyen bir dosyaya koymalısınız.

Araç gereçlere ihtiyacınız olabilir

Acil durumlarda kullanılmak üzere deprem çantası içerisinde düdük, çakı, çakmak, kâğıt ve kalem bulundurmak, hayatınızı kurtarabilir. Özellikle olması gereken düdük ise sesinizin yetmediği ya da nefesinizin el vermediği durumlarda çok işe yarayacaktır.

Kıymetli evraklarınızı kopyalayın

Deprem anının ne kadar sancılı süreçler olduğunu biliyoruz. Yarattığı şok etkisi bir süre eve yeniden girmemizi engelleyebilir ya da eviniz hasar gördüğü için bazı eşyalarınız göçük altında kalabilir. Bu sebeple kişisel belgelerin kopyalanarak bu deprem çantası içerisinde tutulmasının yararı büyüktür. Kimlik, sigorta, tapu gibi belgelerin birer fotokopisinin çantanın bir gözüne koyabilirsiniz.

Hijyenik malzeme ekleyin

Herhangi bir deprem olması durumunda, evinizden uzak kalma ihtimaliniz de yüksek. Dışarıdaki şartların ne olacağı da bilinemeyeceğinden deprem çantası içerisinde mutlaka olması gerekenlerden biri de hijyenik malzemelerdir. Tuvalet kâğıdı, ıslak mendil ve sabundan oluşan bu mini paket sayesinde nerede olursanız olun, kendinizi temiz hissedeceksiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Sahip olduğunuz gayrimenkuller üzerinden yatırım yapmanız, günümüzde oldukça değerli bir konu. Burada atlanmaması gereken en …