Güncel Haberler

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Hangimiz tamamen unutabildik 17 Ağustos 1999’un izlerini? Çoğumuz, uykunun en derinindeyken tarifi imkânsız bir sarsıntıyla uyandık. Ne yapacağımızı bilmeden, sadece canımızı kurtarma refleksiyle attık kendimizi dışarı. Üstümüzde pijamalarımızla kalakaldık. Çoğumuz da deprem çantası hazırlamanın ve onu kolay ulaşılabilir bir yerde tutmanın önemini o gün fark ettik. Eğer o gün evimizde bir deprem çantası olsaydı, belki o günlerdeki kadar mağdur olmayacaktık. O günler geldi, geçti belki ama konunun uzmanları, yakın zamanda olması muhtemel büyük İstanbul depremi için sürekli uyarılarda bulunuyor. Biz de her ihtimale karşısında deprem çantasında bulunması gerekenleri açıklayalım ki bu sefer hazırlıksız yakalanmayalım. Her evde olması gereken deprem çantası, çoğu zaman hayat kurtarıcı bir hazırlık olabiliyor. Siz de deprem çantasında bulunması gerekenleri merak ediyor ya da liste yapıyor ama atladığınız bir şey olmasın istiyorsanız, detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Temel ihtiyaçlarınızı belirleyin

“Deprem çantasında bulunması gerekenler nelerdir?” sorusuna karşılık, öncelikle hayatta kalmak için gerekli temel ihtiyaçlarımızı iyi belirlemeliyiz. Buna paralel olarak su ve yiyecekleri, sıranın en başına almanız gerekir. Bu yiyeceklerin, enerji vermesi, zor zamanlar için avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda kolay yapılması da önemlidir. Bu sebeple deprem çantası içerisine konserve yiyecekler koymak, daha makul bir çözüm olacaktır. İçecek olarak su, şekerli içecekler ya da soda koymayı tercih edebilirsiniz. Yiyecek olarak ise konserveler, hazır yiyecekler, sandviçler, bisküvi, cips gibi pratik ürünler bulundurabilirsiniz. Panik ortamında yaralanmalar da söz konusu olabileceğinden deprem çantası içerisinde minik bir ilk yardım çantası bulundurmanın faydasını görürsünüz. Eğer olur da ilk yardım çantası kullanılması gerekirse ve karanlık olmuşsa fener ile onu çalıştırmaya yarayan pillere de gereksinim duyabilirsiniz. Burada önemli nokta, ara ara bu pillerin kullanım tarihlerini kontrol etmektir. İlk yardım çantanızı kendiniz oluşturabileceğiniz gibi, hazır pakette satılan ilkyardım çantalarını da tercih edebilirsiniz. Bu paketlerde acil durumda ihtiyaç duyulabilecek bütün ilkyardım malzemeleri bulunur ve bir araya getirilmiş şekilde satılır.

Eğer bir bebeğiniz varsa, bebeğinizin mamasından birkaç paket koymayı da ihmal etmemelisiniz. Bu mamaların son kullanma tarihlerini 3 ayda bir kontrol etmeyi de unutmamalısınız. Ayrıca biberon, emzik gibi temel bebek ihtiyaçlarını da deprem çantanızda bulundurmanızda fayda vardır.

İlaçlarınızı yedekleyin

Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, her birini deprem çantası içerisinde bulundursanız çok iyi olacaktır. Çünkü kalp, damar, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa, stres kaynaklı hastalığınızın tetiklenmesinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda eğer çocuğunuz varsa, onun kullandığı ilaçları da koymayı ihmal etmemelisiniz.  Her altı ayda bir, bu ilaçların kullanım tarihlerini kontrol etmeyi de unutmayın. Sürekli kullanılan ilaçların dışında mide bulantısı için, baş ağrısı için ya da ateş düşürücü, grip gibi hastalıklar için de birkaç ilaç bulundurmanızda fayda vardır. Bu ilaçların da son kullanma tarihlerini 6 ayda bir kontrol etmeniz, son kullanma tarihi geçmiş ya da yaklaşmış olan ilaçları sürekli güncellemeniz gerekmektedir.

Nakit her zaman gerekir

Deprem çantası içinde bulundurulması gerekli şeylerden biri de size bir miktar yetecek oranda nakit paradır. Deprem sonrasında acil bir durum olduğunda, deprem çantası içerisindeki bu para size çok iyi gelecektir. Kredi kartları ya da banka kartları her durumda kullanılamayabileceği için deprem çantanızda her zaman bir miktar nakit para bulundurmanız gerekir. Deprem sonrası çıkılacak bir yol, kalınacak bir otel ya da alınması gereken ilaç veya yiyecekler için para ihtiyacınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Kıyafetleri atlamayın

Her aile bireyi için birer kat giysi koymak, işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle soğuk havalarda daha ihtiyaç duyacağımız bu kıyafetler, deprem çantası içerisinde bulundurulması gerekenler listesinin en başlarında yer almalıdır. Aynı zamanda kolay taşınabilir ince bir örtü ya da battaniye de koyabilirsiniz. Deprem çantanıza kıyafetlerinizi yerleştirirken bol bol iç çamaşırı ve yedekli çoraplar koymayı unutmamalısınız. Hırka, mont ve ince battaniyeler kış ayları için oldukça gerekli olabilecek kıyafetler arasında yer alır. Her bir aile bireyi için bir iki takım kıyafet, deprem çantasında bulunması gereken en önemli ihtiyaçlardan biridir. Eğer fazladan kıyafetiniz olursa, depreme hazırlıksız yakalanan diğer insanlarla paylaşabilir ve onlara da yardımcı olabilirsiniz. Eğer bebeğiniz varsa bebeğiniz için bez, battaniye ve yedekli zıbınları deprem çantanıza bol bol eklemelisiniz.

İletişim bilgilerini yazın

Deprem çantası içerisinde önemli telefon numaralarını tutmak çok işinize yarayacaktır. Bu önemli numaralarla birlikte acil bir durumda iletişime geçileceklerin de listesini yaparak, su geçirmeyen bir dosyaya koymalısınız. Böylece deprem sonrasında telefon etme şansınız olduğunda, bu listeden istediğiniz numarayı arayabilirsiniz. Telefon liseleri enkazdan çıkan ve şok halinde olan insanların yakınlarına ulaşmak için de oldukça önemlidir. Eğer bu durumdaki insanlara rastlarsanız ve deprem çantalarında telefon listesi varsa, onun yakınlarına da bu şekilde ulaşıp haber verebilirsiniz.

Araç gereçlere ihtiyacınız olabilir

Acil durumlarda kullanılmak üzere deprem çantası içerisinde düdük, çakı, çakmak, kâğıt ve kalem bulundurmak, hayatınızı kurtarabilir. Özellikle olması gereken düdük ise sesinizin yetmediği ya da nefesinizin el vermediği durumlarda çok işe yarayacaktır. Ayrıca karanlık bir ortamda oldukça işinize yarayacak bir el feneri ve onu çalıştırmak için gerekli olan piller de hayat kurtarıcı olabilir.

Kıymetli evraklarınızı kopyalayın

Deprem anının ne kadar sancılı süreçler olduğunu biliyoruz. Yarattığı şok etkisi bir süre eve yeniden girmemizi engelleyebilir ya da eviniz hasar gördüğü için bazı eşyalarınız göçük altında kalabilir. Bu sebeple kişisel belgelerin kopyalanarak bu deprem çantası içerisinde tutulmasının yararı büyüktür. Kimlik, sigorta, tapu gibi belgelerin birer fotokopisinin çantanın bir gözüne koyabilirsiniz. Bu belgeler hem ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz hem de yaralı bir halde bulunmanız durumunda insanların kimliğinizi tespit edebilmeleri için kullanabileceği belgeler olduğu için, deprem çantanızda bulunmaları oldukça önemlidir. Her ne kadar can sıkıcı olsa da, depremden sonra da hayat devam ediyor. Bu yüzden önemli belgelerinizin fotokopilerini mutlaka deprem çantanızda bulundurmanız gerekiyor.

Hijyenik malzeme ekleyin

Herhangi bir deprem olması durumunda, evinizden uzak kalma ihtimaliniz de yüksek. Dışarıdaki şartların ne olacağı da bilinemeyeceğinden deprem çantası içerisinde mutlaka olması gerekenlerden biri de hijyenik malzemelerdir. Tuvalet kâğıdı, ıslak mendil ve sabundan oluşan bu mini paket sayesinde nerede olursanız olun, kendinizi temiz hissedeceksiniz. Ayrıca kendiniz ya da ailenizdeki bireyler için hijyenik ped, günlük ped, tampon gibi kadınsal ihtiyaçların da deprem çantasında bulunması gerekir. Eğer bebeğiniz varsa birkaç paket bebek bezi ve bol bol ıslak mendili de çantanızda bulundurmayı sakın unutmayın.

Deprem çantanızı genellikle evinizin çıkış kapısına en yakın yerde bulundurmanız tavsiye edilir. Fakat bunun yerine yatağınızın yanında da bulundurabilirsiniz. Deprem anında ve deprem sonrasında oldukça önemli olan deprem çantası, her evde bulunması gereken bir materyaldir.

Ayrıca Kontrol Edin

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında yer aldığı için olası bir deprem tehlikesine hazırlıklı olmalıyız. …