Güncel Haberler
Anasayfa / Konut / Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında yer aldığı için olası bir deprem tehlikesine hazırlıklı olmalıyız. Uzmanların uyarılarına göre yakın zamanda da büyük bir deprem ile karşı karşıya kalmamız mümkün. Eğer beklenen büyük deprem gerçekleşirse ne yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Bunları bilmemiz can kaybı yaşamamamız açısından büyük önem taşıyor, çünkü maalesef bazı şeylerin geri dönüşü yok. O anda ne yapacağımızı bilmemenin bedelini ağır ödeyebiliriz. Üstelik yaşanan can kayıplarının fazla olmasını nedenlerinden biri de deprem sırasında yapılması gerekenleri bilmememizden kaynaklanıyor. Tüm kötü senaryoları saf dışı bırakmak için deprem sırasında yapılması gerekenler netleştirilmeli, bu konuda bilgili olmalısınız.

Sakin kalın

Olası bir deprem anında her şeyden önce sakin kalabilmek ve o sakinlikle süreci yönetebilmek çok önemli. Deprem anında kontrolsüz bir şekilde koşmak ya da salt bağırmak hiçbir işinize yaramaz. Çok hızlı davranmak zorunda olduğunuzdan, bulunduğunuz yerde en güvenli nerede durabileceğinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Bu yeri bulduğunuzda diz üstü çökerek, başınızı koruyacak şekilde kapanmalısınız. Deprem anı bitene kadar da yerinizden kımıldamamalısınız. Sakinleşemiyorsanız derin derin nefes alarak kendinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Bina içindeyseniz ne yapmalısınız?

Deprem anı geçene kadar sabitlenmiş dolap, raf vb. yerlerden uzak durmalısınız. Aynı şekilde deprem esnasında cam, pencere ya da dışarıya bakan duvar ve kapılara da yaklaşmamalısınız. Eğer deprem başladığında yataktaysanız bulunduğunuz yerden hareket etmemelisiniz. Üzerinize düşecek herhangi bir eşyayı engellemek için başınızı yastıkla korumayı da ihmal etmeyin. Etrafınızda sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa varsa hemen altına girerek çömelmeli ve başınızı da korumalısınız. Bina içindeyken deprem esnasında yapılması gereken en önemli şey, hareket etmemeniz, çünkü araştırmalara göre çoğu yaralanma, hareket ederken ya da dışarı çıkmaya çalışırken gerçekleşiyor, bunu unutmamalısınız. Deprem sırasında dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden biri de kapılardır. Eğer yüke dayanıklı olduğunu bildiğiniz bir kapıysa bir sorun olmaz, ancak genellikle kapılar basitçe inşa edildiğinden sizi korumaz. Uzak durmak yararınıza olur. Deprem anı geçtikten sonra yapılması gereken en önemli görev, elektrik, gaz ve su vanalarının kapatılmasıdır. Varsa eğer soba ve ısıtıcılarını da muhakkak kapatmalısınız.

Bina dışında açık alandaysanız ne yapmalısınız?

Deprem anı devam ederken bina dışında açık alandaysanız, mutlaka bilmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin; enerji hatları, diğer binalar, direkler, ağaçlar ve duvar diplerinden uzak durmalısınız. Deniz kıyısındaysanız mümkün olduğunca uzağa gitmelisiniz. Diğer yandan etraftaki binalar üzerinize düşme tehlikesi taşıyan baca, cam kırıkları gibi şeyler olabilir. Bunlara karşı çok dikkatli olmalısınız. Ancak deprem esnasında dışarıda olanlar için en büyük tehlike, binaların duvarlarının yıkılmasıdır. Depremlerde meydana gelen can kayıplarının fazla olmasının nedenlerinden biri budur, çünkü bina içinden kaçmaya çalışan insanlar bu duvarların yıkılması sonucu enkaz altında kalma tehlikesi yaşar. Bina dışında açık alanda olanlar, toprak kayması, taş veya kaya düşebilecek yerlerden mutlaka uzak durmalı. Eğer yakınlarınızda böyle bir tehlike varsa, en hızlı şekilde güvenli bir ortama geçmelisiniz.

Toplu taşıma aracındaysanız ne yapmalısınız?

Deprem esnasında toplu taşıma araçlarından birini kullanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hareketinizi kontrol altına almalısınız. Özellikle metroda depreme yakalanırsanız inmeye çalışmamalısınız, çünkü elektriğe kapılabilir ya da diğer metronun geldiğini fark etmeyerek size çarpmasına neden olabilirsiniz. Tren ya da metronun içindeyken deprem sırasında yapılması gereken, içerideki askı ya da korkuluklara tutunmaktır. Bu esnada da görevlinin talimatlarını iyi takip etmelisiniz.

Artçı depremlere dikkat

Tüm büyük depremler sona erdiğinde ardından artçı depremler olur. İlk başlarda şiddetli hissedilebilen bu artçı depremler, giderek seyrekleşir ve etkileri azalır. Ancak bu depremler, hasarlı binalarda tehlikeli olabileceğinden tüm sarsıntılar geçene kadar binalara girmeye ya da binalardan çıkmaya çalışmamalısınız.

Ayrıca Kontrol Edin

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Sahip olduğunuz gayrimenkuller üzerinden yatırım yapmanız, günümüzde oldukça değerli bir konu. Burada atlanmaması gereken en …