Güncel Haberler

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında yer aldığı için olası bir deprem tehlikesine hazırlıklı olmalıyız. Uzmanların uyarılarına göre yakın zamanda da büyük bir deprem ile karşı karşıya kalmamız mümkün. Eğer beklenen büyük deprem gerçekleşirse ne yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Bunları bilmemiz can kaybı yaşamamamız açısından büyük önem taşıyor, çünkü maalesef bazı şeylerin geri dönüşü yok. O anda ne yapacağımızı bilmemenin bedelini ağır ödeyebiliriz. Üstelik yaşanan can kayıplarının fazla olmasını nedenlerinden biri de deprem sırasında yapılması gerekenleri bilmememizden kaynaklanıyor. Tüm kötü senaryoları saf dışı bırakmak için deprem sırasında yapılması gerekenler netleştirilmeli, bu konuda bilgili olmalısınız. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda deprem sırasında yapılması gerekenleri ve depremden sonra oluşabilecek tehlikelerden korunmak için alınması gereken önlemleri anlattık. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sakin kalın

Olası bir deprem anında her şeyden önce sakin kalabilmek ve o sakinlikle süreci yönetebilmek çok önemli. Böyle bir anda soğukkanlı davranmak ve panik ile hareket etmemek, alınabilecek hasarları en aza indirger. Deprem anında kontrolsüz bir şekilde koşmak ya da salt bağırmak hiçbir işinize yaramaz. Çok hızlı davranmak zorunda olduğunuzdan, bulunduğunuz yerde en güvenli nerede durabileceğinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Bu yeri bulduğunuzda diz üstü çökerek, başınızı koruyacak şekilde kapanmalısınız. Deprem anı bitene kadar da yerinizden kımıldamamalısınız. Sakinleşemiyorsanız derin derin nefes alarak kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. Her nerede bulunuyorsanız, kendinize hayat üçgeni oluşturabileceğiniz alanı tespit etmeli ve başınızı koruyarak orada kalmalısınız. Kesinlikle deprem bitene kadar panikle yerinizden kımıldamamalı ve sükunetinizi korumaya dikkat etmelisiniz.

Bina içindeyseniz ne yapmalısınız?

Deprem anı geçene kadar sabitlenmiş dolap, raf vb. yerlerden uzak durmalısınız. Aynı şekilde deprem esnasında cam, pencere ya da dışarıya bakan duvar ve kapılara da yaklaşmamalısınız. Eğer deprem başladığında yataktaysanız bulunduğunuz yerden hareket etmemelisiniz. Üzerinize düşecek herhangi bir eşyayı engellemek için başınızı yastıkla korumayı da ihmal etmeyin. Etrafınızda sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa varsa hemen altına girerek çömelmeli ve başınızı da korumalısınız. Bina içindeyken deprem esnasında yapılması gereken en önemli şey, hareket etmemeniz, çünkü araştırmalara göre çoğu yaralanma, hareket ederken ya da dışarı çıkmaya çalışırken gerçekleşiyor, bunu unutmamalısınız. Deprem sırasında dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden biri de kapılardır. Eğer yüke dayanıklı olduğunu bildiğiniz bir kapıysa bir sorun olmaz, ancak genellikle kapılar basitçe inşa edildiğinden sizi korumaz. Bu yüzden kapılardan uzak durmak her zaman yararınıza olur. Deprem anı geçtikten sonra yapılması gereken en önemli görev, elektrik, gaz ve su vanalarının kapatılmasıdır. Varsa eğer soba ve ısıtıcılarını da muhakkak kapatmalısınız. Ayrıca elbette fişe takılı bir elektronik alet varsa, mutlaka fişten çıkarmanızda fayda var. Deprem anı geçtikten sonra yapılması gerekenlerin arasında mümkün ise bulunduğunuz sokağa ve etrafa göz atmak vardır. Daha sonra hızlı fakat yine sakin bir biçimde bulunduğunuz binanın durumuna bakmalı, çıkmanız mümkün ise dışarı çıkıp boş bir alana geçmelisiniz. Eğer binadan çıkmanız mümkün görünmüyorsa ve eviniz giriş ya da birinci katta ise, dışarı atlayabilirsiniz. Eğer yüksek bir katta oturuyorsanız tedbirli ve yavaş adımlar ile bulunduğunuz binayı terk etmeniz gerekir.

Bina dışında açık alandaysanız ne yapmalısınız?

Deprem anı devam ederken bina dışında açık alandaysanız, mutlaka bilmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin; enerji hatları, diğer binalar, direkler, ağaçlar ve duvar diplerinden uzak durmalısınız. Deniz kıyısındaysanız mümkün olduğunca uzağa gitmelisiniz. Diğer yandan etraftaki binalar üzerinize düşme tehlikesi taşıyan baca, cam kırıkları gibi şeyler olabilir. Bunun gibi materyallere karşı çok dikkatli olmalısınız. Ancak deprem esnasında dışarıda olanlar için en büyük tehlike, binaların duvarlarının yıkılmasıdır. Depremlerde meydana gelen can kayıplarının fazla olmasının nedenlerinden biri budur, çünkü bina içinden kaçmaya çalışan insanlar bu duvarların yıkılması sonucu enkaz altında kalma tehlikesi yaşar. Bina dışında açık alanda olanlar, toprak kayması, taş veya kaya düşebilecek yerlerden mutlaka uzak durmalı. Eğer yakınlarınızda böyle bir tehlike varsa, en hızlı şekilde güvenli bir ortama geçmelisiniz. Yapılması gereken en önemli şey ise tamamen açık ve etrafında bina, ağaç, duvar gibi yapıların bulunmadığı bir alan bulabilmektir. Eğer soğukkanlılığınızı koruyabilir ve sakin kalmayı başarabilirseniz, etrafınızda bulunan insanları da böyle alanlara çekmeniz oldukça yararlıdır. Dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesi de deprem anında trafiğe açık olan yollara çıkmamanızdır. Çünkü deprem esnasında trafikte olan araç sürücüleri, o panik anı ile aşırı hız yapabilir ve size çarpabilirler. Eğer park etmiş arabalar var ise, arabaların binalara bakmayan tarafına çökerek depremin geçmesini bekleyebilirsiniz. Bunu yaparken de yine başınızı korumaya özen göstermelisiniz.

Toplu taşıma aracındaysanız ne yapmalısınız?

Deprem esnasında toplu taşıma araçlarından birini kullanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hareketinizi kontrol altına almalısınız. Özellikle metroda depreme yakalanırsanız inmeye çalışmamalısınız, çünkü elektriğe kapılabilir ya da diğer metronun geldiğini fark etmeyerek size çarpmasına neden olabilirsiniz. Tren ya da metronun içindeyken deprem sırasında yapılması gereken, içerideki askı ya da korkuluklara tutunmaktır. Bu esnada da görevlinin talimatlarını iyi takip etmelisiniz, yapılacak anonsları dikkatle dinlemelisiniz. Eğer metro değil de bir otobüsteyseniz, kesinlikle trafikteki otobüs şoförünü panikletmemeli ve “dur”, “indir”, “arabayı sağa çek”, ”şu sokaktan gir” vs. Gibi talimatlar vermemelisiniz. Otobüs şoförünün durmasını beklemelisiniz. Eğer otobüs şoförünüz panik olup aracı durdurduysa, öncelikle yapmanız gereken durduğunuz alanı incelemektir. Eğer yakınlarda gidebileceğiniz açık bir alan veya park varsa, deprem durduktan sonra inip alana doğru gitmelisiniz. Eğer otobüs oldukça riskli bir bölgedeyse ve üzerine yıkılabilecek bina, duvar, inşaat gibi yapıların yanındaysa, otobüsten inip kendinize güvenli bir alan bulmalısınız. Otobüsün üzerine bir şeyler düştüyse ve çıkış kapısını kullanamıyorsanız, acil durumlarda camı kırmanız için bulunan alet ile en uygun camı kırmalı ve çıkış için orayı kullanmalısınız. Bunu yaparken kırık cam parçalarına dikkat etmelisiniz.

Artçı depremlere dikkat

Tüm büyük depremler sona erdiğinde ardından artçı depremler olur. İlk başlarda şiddetli hissedilebilen bu artçı depremler, giderek seyrekleşir ve etkileri azalır. Ancak bu depremler, hasarlı binalarda tehlikeli olabileceğinden tüm sarsıntılar geçene kadar binalara girmeye ya da binalardan çıkmaya çalışmamalısınız. Artçı depremler sırasında en riskli olan binalar, ana depremden ağır ya da orta hasar görmüş binalardır. Böyle bir binada yaşıyorsanız lütfen en az iki hafta boyunca evlerinize girmeyin ve deprem sonrası kurulan çadır alanlarında kalın. Nadir de olsa bazen artçı depremlerin büyüklüğü fazla olabiliyor, bu yüzden eğer depremden sonra evlerinizdeyseniz mutlaka bir deprem çantasını çıkış kapınıza yakın bir yerde hazır bulundurmanız gerekiyor. Unutmayın, deprem sırasında yapacaklarınız ve deprem sonrasında dikkat edeceğiniz bazı unsurlar sayesinde hem kendi hem de etrafınızdakilerin hayatlarını kurtarabilir, en az zarar ile depremi atlatabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Hangimiz tamamen unutabildik 17 Ağustos 1999’un izlerini? Çoğumuz, uykunun en derinindeyken tarifi imkânsız bir sarsıntıyla …