Güncel Haberler

Ehliyet sınıfları nelerdir? Hangi ehliyet çeşidi ne işe yarar?

Ehliyet sınıfları nelerdir? Hangi ehliyet çeşidi ne işe yarar?

Hem yasal düzenlemeler hem can ve mal güvenliğiniz gereği araç sahibi olup trafiğe çıkmadan önce tüm kuralları bilmeniz ve aracınıza uygun ehliyete sahip olmanız şart.

2018 yılında bazı ehliyet sınıfları için yaş sınırı değişiklikleri ve deneyim şartı getirildi.

Gelin, en güncel ehliyet sınıflarını birlikte inceleyelim. Detaylara göz atmadan önce belirtmek isteriz ki ehliyet yenilemek ve yeni ehliyet için gerekli evraklar yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

M Sınıf Sürücü Belgesi

2,3 veya 4 tekerlekli motorlu bisiklet kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken ehliyettir. Ancak sınıfı fark etmeksizin herhangi bir ehliyeti olan sürücü, motorlu bisikletleri (MOPED) kullanabilir.  M sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 16 yaşında olmanız gereklidir.

A1 Sınıf Sürücü Belgesi

A1 sınıf sürücü belgesi almak için güç sınırı, 2 tekerlekli motosikletlerde 11 kv; 3 tekerlekli motosikletler içinse 15 kv olarak belirlenmiştir. A1 sınıf ehliyete sahip sürücüler, M sınıf ehliyete tabii araçları kullanabilir. A1 sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 16 yaşında olmanız gereklidir.

A2 Sınıf Sürücü Belgesi

A2 sınıf sürücü belgesi almak için güç sınırı, 2 tekerlekli motosikletlerde 35 kv; 3 tekerlekli motosikletler içinse 15 kv olarak belirlenmiştir. A2 sınıf ehliyete sahip sürücüler, A1 ve M sınıf ehliyetlere tabii araçları kullanabilir. A2 sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 18 yaşında olmanız gereklidir.

A Sınıf Sürücü Belgesi

A sınıf sürücü belgesi almak için 2 veya 3 tekerlekli motosikletlerde güç sınırı 35 kv olarak belirlenmiştir. 2 tekerleklileri kullanmak için 20 yaşına basmış olmanız gerekirken 3 tekerleklilerde 21 yaşına basmış olmanız gereklidir. Ayrıca, A sınıf ehliyet alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı deneyimlerinin olması da belirlenen koşullar arasındadır.

A sınıf sürücü belgesi sahipleri M, A1 ve A2 araçları da kullanılabildiği için, kendi kategorisinde en çok işe yarayan ehliyet sınıfı olarak değerlendirilir.

B1 Sınıf Sürücü Belgesi

B1 sınıf sürücü belgesi almak için yük taşımacılığında kullanılmayacaksa ağırlığı 400 kg’dan* fazla (kullanılacaksa 500 kg’dan fazla) olmayan 4 tekerlekli motosikletlerde güç sınırı 15 kv olarak belirlenmiştir. B1 sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 16 yaşında olmanız gereklidir.

*Elektrikli motosikletlerde, kg hesabında bataryalar dâhil edilmez.

B Sınıf Sürücü Belgesi

Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen kişilerin alması gereken ehliyettir. B sınıf ehliyete sahip sürücüler; M, B1 ve F sınıfındaki araçları da kullanabilir. Ehliyetini, 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik ve manuel araç kullanabilirken yapılan düzenleme ile 2016 yılı itibariyle sürücü adayları otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir. Ancak otomatik vitesli araçlarda geçerli ehliyet alan sürücüler, manuel araç kullanamazlar.

BE Sınıf Sürücü Belgesi

B sınıfı ile yaş sınırı aynı olup B sınıfına dâhil araçlarda römorklu yük taşımacılığı yapanlara verilir.  Römork veya yarı römorkun yüklü ağırlığı 3.500 kg’ı geçmemelidir.

Başvuru koşulları arasında “B sınıf ehliyete sahip olma” şartı aranmaktadır.

C1 Sınıf Sürücü Belgesi

3.500 kg’dan 7.500 kg’a kadar olan çekici ve kamyon kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyet sınıfıdır. C1 sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için B sınıf ehliyet sahibi olmanız gereklidir.

C1 sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B1, B ve F sınıfına dâhil olan araçları da kullanabilir.

C1E Sınıf Sürücü Belgesi

C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. C1E sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 18 yaşında olmanız gereklidir.

C1E sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B1, B, BE, C1 ve F sınıfına dâhil olan araçları da kullanabilirler.

C Sınıf Sürücü Belgesi

Kamyon ve çekici kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. C sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 21 yaşında ve B grubu ehliyete sahip olmanız gereklidir.

C sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B1, B, C1 ve F sınıfına dâhil araçları da kullanabilirler.

CE Sınıf Sürücü Belgesi

C sınıfı sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve azami yükü 750 kg’ı geçmeyecek römork ya da yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. Yeni tır ehliyeti olarak bilinir. CE sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 21 yaşında ve C grubu ehliyete sahip olmanız gereklidir.

CE sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfına dâhil araçları da kullanabilirler.

D1 Sınıf Sürücü Belgesi

16+1 yolcu sınırı ile minibüs kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. D1 sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 21 yaşında ve B grubu ehliyete sahip olmanız gereklidir.

D1 sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B, B1, F sınıfına dâhil araçları da kullanabilirler.

D1E Sınıf Sürücü Belgesi

16+1 yolcu sınırı ile 750 kg’ı geçen römorklara sahip minibüsleri kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. D1E sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 21 yaşında ve D1 grubu ehliyete sahip olmanız gereklidir.

D1E sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B, B1, BE, D1, F sınıfına dâhil araçları da kullanabilirler.

D Sınıf Sürücü Belgesi

Otobüs kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. D sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 24 yaşında ve B grubu ehliyete sahip olmanız gereklidir.

D sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B, B1, D1 ve F sınıfına dâhil araçları da kullanabilirler.

DE Sınıf Sürücü Belgesi

750 kg’ı geçen römorklara sahip otobüsleri kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. DE sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 24 yaşında ve D grubu ehliyete sahip olmanız gereklidir.

DE sınıf ehliyete sahip sürücüler, M, B, B1, BE, D, D1, D1E ve F sınıfına dâhil araçları da kullanabilirler.

F Sınıf Sürücü Belgesi

Traktör kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir.

Normal araç da kullanmak isterseniz B sınıf ehliyet almak daha faydalı olacaktır. Çünkü B sınıf ehliyet ile de traktör kullanılabilir. F sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 18 yaşında olmanız gereklidir.

G Sınıf Sürücü Belgesi

İş makinesi kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. G sınıf ehliyet başvurusunda bulunabilmek için en az 18 yaşında olmanız gereklidir.

G sınıf ehliyete sahip sürücüler, M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilir.

 

Pek çok araç tipi ve ehliyet sınıfı olmasına karşı trafikte dikkat etmemiz gereken ortak kural: Güvenlik! Hem aracınızı hem de bütçenizi güvence altına almak için Groupama’nın size sunduğu avantajlı Kasko sigortaları hakkında bilgi alın.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …