Güncel Haberler

Emlakçı Komisyonu Kanunu ve Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Yeni bir ev satın almayı düşündüğümüzde en zor aşama, aradığımız kıstaslardaki evi bulabilmektir. Lokasyonu, yeni olup olmaması, odaların büyüklüğü gibi düşünülmesi gereken çok fazla kırılımı vardır. Yoğun tempodaki hayatlarımızda da her zaman buna yeteri kadar vaktimiz kalmayabilir. Tam da bu noktada devreye emlakçılar girer ve bizim yerimize gerekli tüm araştırmaları yapar. Emeklerinin karşılığı olarak da emlakçı komisyonu olarak hizmet bedeli alır. Peki, bu emlakçı komisyonu ne kadar olmalıdır ve nasıl hesaplanır, portalı araştırıyor drudge-report.net? Gelin, birlikte bu konunun detaylarını inceleyelim.

Emlakçı komisyonu nedir?

Ev satın alırken ya da kiralamayı düşünürken hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran emlakçılar, aslında bir nevi arabuluculuk yapar. Ev sahibinin ne beklediğini, evi tutacak kişinin ne istediğini iyi analiz ederek onları ortak bir paydada buluşturmayı hedefler. Bu sebeple emlakçı komisyonu hesaplama yaparken bu isteklerin karşılanması dikkate alınır. Bu süreçte tüm inceleme, araştırma ve raporlama maddelerini yerine getirirken aynı zamanda danışmanlık görevini de üstlenir.

Komisyon oranları

“Emlakçı komisyonu ne kadar olur?” sorusuna geldiğimizde ise karşımıza kanunlar çıkar. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında Emlakçı Komisyonu Kanunu’na göre emlakçının komisyon oranı yüzde iki olarak sabitlenmiştir. Eskiden kira ya da satış bedeli üzerinden alıcıdan yüzde üç, satıcıdan yüzde üç komisyon alma hakkına sahip emlakçılar için yeni bir düzenleme ile bu oran düşürülmüştür. Emlakçı komisyonu hesaplama yapılırken artık alıcı ve satıcıdan yüzde ikişer olacak şekilde toplamda yüzde dört komisyon talep edilebilir. Emlakçı Komisyonu Kanunu’na göre dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelik verilen ilk konu, satış ya da kira yapılacak taşınmazdan alınacak emlakçı komisyonu hiçbir koşulda yüzde dördü geçemez. Diğer yandan eğer kiralama işlemi yapılacaksa hizmet bedeli, sözleşmede geçen kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamayacağı gerçeğidir.  Yani emlakçının alacağı komisyon, bir kira bedeli ve KDV fiyatı olarak düşünülmelidir. Bu komisyon, kira bedelinden fazla olamaz. Emlakçı komisyonu verilirken bu ücret, kiracı tarafından verilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Emlakçı komisyonu hesaplamasında bir noktaya çok dikkat edilmelidir. Bir evin satışı ya da kirası söz konusu olduğunda bazı durumlarda emlakçı aradan çıkarılmak istenebilir. Ancak emlakçının gösterildiği ev, emlakçı aradan çıkarılarak kiralanır ya da satışı gerçekleşirse, emlakçı komisyonu ödenmesi zorunludur. Emlakçı Komisyon Kanunu’nda ilgili maddede şu ifade geçer: “20. Madde (6) Taşınmazın yetkilendirme sözleşmesinin süresi içinde, taşınmaz gösterme belgesini düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda işletme hizmet bedeline hak kazanır.” Bu sebeple emlakçılarla görüşülürken yönetmelikte kanun maddesi akıldan çıkarılmamalıdır.

Emlakçı komisyonu sözleşmesi

Taşınmazlarla ilgili olarak kiralama ya da satın alma işlemi yapılırken bir emlakçı ile çalışmak, uzun vadede sizin daha çok işinize yarayacaktır. Bir evden beklediğiniz her kriteri göz önünde bulundurarak yaptığı araştırmalar, seçiminizi daha kolay yapmanıza yardımcı olur. Bu sebeple emlakçı komisyonu konusunda da esnek olmanız önemlidir. Tüm sürecin prosedüre uygun ilerlemesi için emlakçı komisyonu sözleşmesi yapılması, kafadaki soru işaretlerini de giderecektir. Bu sözleşmede, taşınmazın değeri, komisyon tutarı ve sürece dair tüm işlemler yer alır. Burada en önemli nokta, sözleşme imzalanmadan önce tüm maddelerin iyice okunması ve istenilenlerin ayrımına varılmasıdır. Bu şekilde hem alıcıya hem satıcıya karşı haklarını belirleyen emlakçı, bir nevi kendini güvence altına alır. Kendisine ücretin ödenmemesi gibi bir durumu ortadan kaldırmış olur. Çünkü eğer sözleşme kapsamında yazılan meblağ, emlakçı komisyonu olarak ödenmezse emlakçının icra takibi başlatabilme hakkı doğar.

Ayrıca Kontrol Edin

sismik deprem dalgaları p ve s

Sismik Deprem Dalgaları Nelerdir? P ve S Dalgası

Depremler, volkanlar, yeraltındaki patlamalar ya da bir madendeki tünellerin çökmesi, deprem dalgaları ya da daha …