Güncel Haberler

Erasmus Öğrencileri İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Hayatımızın en güzel zamanlarından biri, öğrencilik yıllarımızdır. Yeni büyümeye başladığımız, çok şey öğrendiğimiz, kendimize en fazla yatırım yapabildiğimiz, en güzel yıllar… Hemen hemen hepimiz öğrencilik yıllarımızı özleriz ama bazılarımız tam da şu an öğrenci olmak ister. Çünkü şimdinin şartları, kendine yatırım yapmak için imkânların en fazla olduğu zamanlardır. Sadece Erasmus + programı bile bunun için yeterli bir neden olabilir. Yurt dışında alınacak eğitimin en uygun ve verimli hali olarak bilinir. Ancak bu programa katılacak olanların mutlaka bilmesi gereken bir şey vardır. 2014-2015 yılından beri Erasmus + programına katılacak her öğrencinin mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekir. Bu şekilde öğrencinin, eğitim aldığı dönem içerisinde başına gelebilecek her ihtimalin düşünülmesi hedeflenir.

Seyahat sağlık sigortası nedir?

Erasmus + programına katılacak her öğrenci, gidecekleri ülkede bir sağlık güvencesi altında olmalıdır. Çünkü orada kaldığı sürede başına ne geleceği asla bilinemez. Bu sebeple “Seyahat sağlık sigortası nedir?” sorusu şu şekilde cevaplanabilir: Okunacak dönemde öğrenci, tamamen tek başına kalacağı için her riski göz önünde bulundurmalıdır. Gittiği ülkedeki prosedürlere hâkim olmama ihtimaline karşılık da seyahat sağlık sigortası ile öğrenci, teminat altına alınır. Bu seyahat sağlık sigortası ile üçüncü şahıslara da verilebilecek maddi zararların karşılanması sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bazı ülkeler kendi seyahat sağlık sigortasını isteme talebinde bulunabilir. Bu yüzünden problem yaşamamak için konsolosluğa sorulup bilgi alınmasında yarar vardır.

Bir diğer hatırlatma ise yurt dışı seyahat sağlık sigortası, öğrenim göreceğiniz ülkeye girdiğiniz an başlar, öğreniminiz bitip kendi ülkenize geri döndüğünüzde biter. Yani eğer arada ülkeye giriş çıkış yapacaksanız tekrar sigorta yaptırmanıza gerek yoktur.

Nasıl yapılır?

Seyahat sağlık sigortası yaptırmanın iki yöntemi vardır. Birincisi; bazı ülkelerin SGK ile anlaşmalı olması ile yapılabilecek yurt dışı seyahat sağlık sigortasıdır. Her ülke, SGK ile farklı bir anlaşma sağladığından içeriklerine iyi bakılması gerekir. Bu sigortada; ebeveyni Türkiye’de çalışan öğrenciler, haklarında hiçbir kesinti olmadan o ülkede sağlık sigortasından yararlanabilir. Bu hizmetten faydalanabilmek için öğrenci, SGK’dan her ülke için farklı bir kodu olan belgeyi almayı unutmamalıdır.

Yurt dışı sağlık sigortası yaptırmanın diğer yolu ise özel sağlık sigortasıdır. Eğer gidilecek ülke, SGK ile anlaşmalı değilse bu yurt dışı sağlık seyahat sigortası yaptırılmalıdır. Yurt dışında kalınacak süreyi kapsaması gereken bu sigorta, oradaki tüm sağlık giderlerini kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır. Yaptırılan poliçenin bir kopyası Erasmus ofisine teslim edilmelidir.

Teminat kapsamı

Erasmus sağlık sigortası yaptırırken poliçede mutlaka olması gereken bazı teminatlar vardır. İlk olarak beklenmedik rahatsızlıklara karşı tıbbi tedavi teminatı aranır. Bu teminat kapsamında yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptıracak kişinin aniden bir hastalık geçirmesi sonucunda hastane masraflarının karşılanması ve doktorun yazdığı ilaçların poliçe dâhilinde ödenmesi gerekir. İkinci olarak Erasmus sağlık sigortası yaptıracak öğrenci, tedavi görebileceği en yakın sağlık kuruluşuna nakil edilebilmelidir. Eğer en yakın hastanede gerekli donanım ve tıbbi ekip yoksa, ilgili hastaneye nakli mutlaka yapılabilmelidir. Diğer yandan bu hastalık ya da yaralanma sonucu yatarak tedavisi uygun görülürse, ikametgâh adresine dönüşü için gerekli şartların oluşturulması hayati önem taşır.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları

Seyahat sağlık sigortası fiyatları ise verilen teminat kapsamına göre değişiklik gösterir. Erasmus sağlık sigortası yaptırılacağı zaman sigorta ürünü, 30 bin ile 50 bin Euro arasında teminat sağlar. Bunun içerisinde tıbbi tedavilerin masraflarının karşılanmasından yatarak tedavi gerektiğinden tüm masraflara kadar birçok şey teminat altındadır. Aylık ödemelerde taksitli imkân bulunduğundan da büyük bir masraf kalemi olmayacaktır.

Ayrıca Kontrol Edin

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Biz her ne kadar kaliteli yaşayıp sağlığımızı ön planda tutsak da bazen her şey istediğimiz …