Güncel Haberler

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev satın almak, büyük küçük herkesin hayalidir. Uzun yıllar eğitim alırız, senelerce çalışırız ve nihayetinde kapılar hep aynı yere açılır.  Ev almak, hayatımızı garantiye almaktır, kira derdinden kurtulmaktır, yatırım yapmaktır. Peki, hayallerimizin bu kadar geniş bir kısmında yer alan ev satın almak için nelere dikkat etmek gerekir?

Deprem dayanıklılığını mutlaka ölçtürün.

Öncelikle ev satın almak konusu gündeme geldiğinde ilk düşünülmesi gereken, evin depreme karşı dayanıklı olup olmadığıdır. Türkiye’nin deprem kuşağında olması sebebiyle bu konu hayati derecede önem taşır. Kesinlikle geri planda kalmaması gereken bu konu, evin sağlamlığını anlamak açısından listenin başına alınmalıdır. Deprem yönetmeliği kapsamında zemin etüdü araştırmasının önem kazanması sebebiyle denetlemenin eksiksiz yapılması gerekir. Bunun için de bir bina deprem testi yaptırıp en önemli adımı aşmalı, ardından ev almak için gerekli işlemlere devam etmelisiniz.

Ev almak için gerekenler listesinin ikinci maddesi ise evin ruhsatıdır. 2014 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kanunu ile ruhsatı olmayan evlerin satışının yasak olduğunu unutmamanız gerekir. Ruhsat işlemlerinin uzun sürmesi bahanesi ile satış yapmak isteyecek olanlara karşı dikkatli olmalısınız. Bu konuda asla ödün vermemeniz gerekir.

Ev satın alma konusunda ruhsat kadar önemli bir diğer konu, kat irtifakıdır. Sahip olacağınız evin katını ve dairesini belirten bu belge ile evin size ait olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Kat irtifakı kurulmayan evlerde ise aynı işlevi gören hisse tapusu verilir. Her ne olursa olsun, ev alma süreci sona erdiğinde ikisinden birine mutlaka sahip olmalısınız.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bina inşasının hangi aşamalardan geçtiğini öğrenin.

Ev satın almak için gerekenler sayılmaya devam edildiğinde ise karşımıza “ince işçilik” kısmı çıkar. Yapıların inşasında kullanılan malzemeleri kapsayan bu kısımda, dikkate alınması gereken hassas konular var. Ancak bunları bizlerin anlaması çok zor. Bu malzemelerin kaliteli olup olmadığını anlamak için profesyonel firmalara danışılabilir.

Ev satın alma süreci ilerlediğinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var ki sonucu çoğunlukla hayal kırıklığı olur. Net-brüt metrekare ayrımının neden olduğu bu noktada, iki terimin ne olduğu iyi anlaşılmalıdır. Net metrekare alanı, yalnızca kullanılabilen yaşam alanlarını kapsarken brüt metrekare alanı ise fiziken kullanılamayacak alanları da içine alan evin tüm bölümlerini ifade eder.  Yani brüt metrekare alanında duvarlar ve balkon da işin içine girer ve ev alma konusunda farkında olmadan hüsrana uğrarsınız. Bu konuda kanunlar tarafında bir avantajınız olduğunu da hatırlatalım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerekli düzenlemeleri yapması sonucunda net ve brüt metrekare alanları artık sözleşmelerde ayrı ayrı belirtiliyor. Ev satın alma için gerekli işlemler aşamasında yetkili kişiyle bu konuyu net bir şekilde konuşabilirsiniz.

Ev almak için gerekli adımları attığınızda tüm kanunların buna uygun şekilde düzenlendiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu bağlamda “Yapıların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında binaların yangın dayanım sınıflarına ait olması gerekiyor. Ev satın almak istediğinizde malzemelerin yangından korunmasıyla ilgili belgeyi mutlaka yetkili kişiden istemelisiniz. Ses ve su yalıtımı konusunda henüz bir yönetmelik olmasa da ev sahibinden konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Aidat bedelini hafife almayın.

Ev satın alma aşamasında düştüğümüz yanılgılardan biri de evin aidatını atlamamız oluyor. Öncelikle ev fiyatı üzerinden taksitlerine odaklandığımız bu yanılgıda, asıl dikkat almamız gerekenin aidat bedeli olması gerekir. Yüksek fiyatlara kadar uzanan aidat bedelleri, taksitlerle de birleşince can sıkıcı bir hal alabilir. Ev almak istediğinizde bu aidatların neleri kapsadığını mutlaka öğrenmelisiniz.

Son olarak ev almak için gerekenler bittiğinde hâlâ içinize sinmeyen konular varsa cayma hakkınız olduğunu da hatırlatmak isteriz. “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” kapsamında 14 günde satın alma işleminden vazgeçerseniz herhangi bir cezaya tabii tutulmuyorsunuz.

Ayrıca Kontrol Edin

sismik deprem dalgaları p ve s

Sismik Deprem Dalgaları Nelerdir? P ve S Dalgası

Depremler, volkanlar, yeraltındaki patlamalar ya da bir madendeki tünellerin çökmesi, deprem dalgaları ya da daha …