Güncel Haberler

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Herkesin bildiği üzere kiralık ev bulmak zorlu bir süreçtir. Bu süreçte de ev kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar büyük önem taşır. İnce eleyip sık dokumak, son kararı vermeden önce çok iyi araştırma yapmak gerekir.

Ev kiralarken ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. 

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler denince ilk akla gelen, hiç şüphesiz ki sizin o evden ne istediğinizdir. Ev kiralama konusunda ne beklediğinizi iyi belirlerseniz, isteğinizi bulmanız o ölçüde kolaylaşacaktır. Kiralanacak evin kaç odalı ve hangi konumda olacağı, sahibinden mi kiralanacağı ve bütçesinin net bir şekilde belirlenmesi, arayışınız esnasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Emlakçıdan ev kiralarken unutulmaması gerekenler 

Ev kiralama noktasında önemli hususlardan biri, evin hangi kanal üzerinden kiralanacağının belirlenmesidir. Emlakçıdan ev kiralamak isteyen kişiler, bu konuyla ilgili komisyon maddesini mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Bir yıllık kira bedelinin yüzde 10’unu alan emlakçılar, ev kiralama aşamasında birçok araştırmayı da size sunar. Bazıları için gereksiz gibi görünse de emlakçıdan ev kiralamak,  zamandan tasarruf etmek konusunda büyük avantaj sağlar.

Ev sahibiniz hakkında bilgi sahibi olun. 

Ev kiralarken dikkat edilecek hususlar konusunda bir sonraki adım, mutlaka ev ve ev sahibiniz hakkında araştırma yapmanızdır. Uzun uğraşlar nihayetinde kiralayacağınız eve karar verdikten sonra, ev sahibinizin gerçekten sahibi olup olmadığını tapu kayıtlarından kontrol edebilirsiniz. Eğer ev kiralama aşamasında ev sahibiniz vekil kullanıyorsa, mal sahibinin yasal vekili olup olmadığına da mutlaka bakmalısınız. Kiralayacağınız evle ilgili kontrol etmeniz gereken bir başka nokta ise kiralanan evin tapudaki yerle aynı olup olmadığıdır. Ev sahiplerinin bu konuda bazı hilelere başvurması sebebiyle, bu konunun araştırılması büyük önem taşır. Yine aynı şekilde tapu kayıtlarından kontrol ederken dikkate almanız gereken, kiralanacak ev ile sözleşmedeki evin adres ve kapı numaralarının aynı olmasıdır.

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evin tüm özelliklerini ayrıştırın.  

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler, aslında saymakla bitmez ama biz elimizden geldiğince bu konuda sizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda önemli konulardan biri de apartmanla ilgili tüm özelliklerin iyi analiz edilmesidir. Ev kiralamak için acele etmeden önce apartmanın ortak kullanım alanları ile aidatı göz önünde bulundurulmalıdır. Hatta mümkün olursa apartman yöneticisiyle, bu konuları detaylı görüşebilirseniz karar vermeniz kolaylaşacaktır. Bu görüşmeyi gerçekleştirebilirseniz, binanın depreme dayanıklılığı ve hasarları ile ilgili de fikir alabilirsiniz. Kiralık ev araştırmaları yaparken, evlerin içlerinde tadilat gerektiren durumlar olup olmadığını gözlemleyin. Eğer varsa konuyla ilgili ev sahibi ile mutlaka bu konuyu netliğe kavuşturun.

Kira sözleşmesinde nelere dikkat edilmelidir? 

Tüm evreleri tamamladınız ve artık aradığınız evi buldunuz. Sıra geldi kira kontratına… Tüm süreci zorlu bir şekilde geçirmiş olsanız bile kira kontratı, ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en hassas madde olmalıdır. İyi hazırlanmamış bir kira kontratı, sonrasında canınızı çok sıkabileceği gibi büyük problemlere de yol açabilir. Bu konuda kiralık ev süreçlerinizde mutlaka kontratta kira artış bedelinin dönem ve tutarlarını açıkça belirtin. Kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığından da emin olun.

Depozito açıklamalarını net yazın. 

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de depozito ile ilgili bilgilerin açık ve net bir şekilde belirtilmesidir. Ev kiralamak için vereceğiniz depozito var ise bu konuyla ilgili geniş bir açıklamayı eklemek gerekir. Depozitonun veriliş amacı ve geri alınma şartları belirtilmeyen sözleşmeler, sonrasında sorun yaratır. Aynı zamanda depozitonuzu sorunsuz bir şekilde geri almak istiyorsanız, evin teslim edilme şartlarını ve demirbaşlarını da bir maddede detaylıca anlatın. Bu kısmı ne kadar detaylandırırsanız, depozitoyu alma şansınız o kadar yükselecektir.

Ayrıca Kontrol Edin

sismik deprem dalgaları p ve s

Sismik Deprem Dalgaları Nelerdir? P ve S Dalgası

Depremler, volkanlar, yeraltındaki patlamalar ya da bir madendeki tünellerin çökmesi, deprem dalgaları ya da daha …