Güncel Haberler

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Sahip olduğunuz gayrimenkuller üzerinden yatırım yapmanız, günümüzde oldukça değerli bir konu. Burada atlanmaması gereken en önemli nokta ise değer artış kazancı ve buna bağlı olarak vergisel yükümlülüklerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu süreçte her şeyi eksiksiz yapmanız için “Değer artış kazancı nedir?” sorusunu ve gerekliliklerini sizler için cevaplandıracağız.

Değer artış kazancı nedir?

Bir gayrimenkulün alış tarihinden itibaren beş yıl içerisinde elden çıkarılması söz konusu olduğunda, satıştan sağlanan gelir değer artış kazancı olarak tanımlanıyor, Akıllı Girişimciler talep edin. Gelir Vergisi Kanunu 80. maddesi uyarınca da bu gelir sebebiyle vergiye tabi tutuluyorsunuz. Ancak değer artış kazancı istisnası bir durum da söz konusu. Eğer sahip olduğunuz gayrimenkule miras, bağış vb. şekillerde bedelsiz olarak sahipseniz, o zaman bu doğal kazançlar vergilendirilmiyor.

Değer artış kazancı nasıl hesaplanır?

Sahip olduğunuz gayrimenkullerin değer artış kazancı hesaplama kısmında ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İlk önce değer artış kazancının yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) göre belirlendiğini belirtelim. Gayrimenkul değer artış kazancı için hesaplamayı yaparken Yİ-ÜFE oranlarında bir önceki ayın oranlarını temel almalısınız. Yİ-ÜFE oranları aylık olarak yayınlandığı için alınan ya da satılan ayın değil, bir önceki ayın oranları hesaplamada geçerli olur.

Hesaplamayı yaparken vergisel olarak gayrimenkulün edinme bedeli ise ciddi önem teşkil ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği yurt için üretici fiyat endeksine bakılarak artış oranı tespit edilmeli ve gayrimenkulün satışının yapıldığı ay bu orana dâhil edilmemelidir. Ayrıca değer artış kazancı hesaplaması yapılırken, bahsi geçen artış oranının yüzde 10 veya üzerinde olması gereklidir. Yani gayrimenkulün alış bedeli ile satış bedeli fark bulunduğunda ortaya çıkan gayrimenkul değer artış kazancı çıkacaktır. Gayrimenkul değer artış kazancı hesaplamasında, artış yüzde 10’un altında kalması durumunda ise alış bedeline herhangi bir işlem uygulanmaz ve satış bedelinden bu tutar düşürülür.

Değer artış kazancında dikkat edilmesi gerekenler

Bir gayrimenkul üzerinden değer artış kazancı vergisini yükümlü olmanız durumunda bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Miras olarak ya da bağış karşılığında kazandığınız gayrimenkuller ile ilgili vergi yükümlülüğünüz olmadığını zaten belirtmiştik. Bunun dışında gayrimenkul eşe veya çocuğa kalmışsa ve ödeme de aile reisi tarafından yapılacaksa, bu durumda karşılıksız intikal olarak kayıtlara geçer, aynı zamanda veraset ve intikal vergisine de tabi olursunuz.

Diğer yandan değer artış kazancı kapsamında, gayrimenkulünüzün satış işlemi gerçekleştikten sonra bazı giderleri indirme imkânınız mevcut. Elden çıkarılan gayrimenkullerin maliyet bedeli, elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının üstlendiği giderler, bu süreçte ödenen vergi ve harçların bedellerini geri alabilirsiniz.

Değer artış kazancı istisna tablosu

Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi hesaplaması yapılırken unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var. Gayrimenkulünüzü elden çıkardığınızda elde ettiğiniz kazancın tespitinde alış ve satış bedeli arasındaki farkın 12 bin Türk lirası, gelir vergisinden müstesnadır. Bu veri, 2018 yılı için geçerlidir. Diğer yılların istisna tutarlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

YIL İSTİSNA TUTARI
2019 14.800,00 TL
2018 12.000,00 TL
2017 11.000,00 TL
2016 11.000,00 TL
2015 10.600,00 TL
2014 9.700,00 TL
2013 9.400,00 TL
2012 8.800,00 TL
2011 8.000,00 TL
2010 7.700,00 TL
2009 7.600,00 TL
2008 6.800,00 TL

 

Daha net ifade etmek gerekirse, Yİ-ÜFE’ye göre endeksleme yapıldıktan ve giderler indirildikten sonra ortaya çıkan fark, 12 bin Türk lirasından fazlaysa beyanname verilmesi ve vadesi içinde vergi ödemesinin yapılması gerekir. Değer artış kazancı vergisi için Gelir Vergisi Kanunu’nda geçen oranlar üzerinden vergi ödemesi hesaplanır ve Mart ile Temmuz aylarında ödenecek şekilde iki eşit taksitle bu tutarın ödenmesi gerekir.

Son olarak gayrimenkul alış ve satış süreçlerinde herhangi bir problemler karşılaşılmaması için bu bedellerin tapuda gerçek değerleri üzerinden beyan edilmesi gerektiğini hatırlatalım.

Ayrıca Kontrol Edin

sismik deprem dalgaları p ve s

Sismik Deprem Dalgaları Nelerdir? P ve S Dalgası

Depremler, volkanlar, yeraltındaki patlamalar ya da bir madendeki tünellerin çökmesi, deprem dalgaları ya da daha …