Güncel Haberler

Genel sağlık sigortası nedir ve nasıl yapılır?

Hayatta var olabilmenin en birinci kuralı, kendimize iyi bakmaktır. Biz ne kadar iyiysek mücadelemiz de o denli güçlü olacaktır. Bu sebeple sağlık konusunda yaşanabilecek risklere karşı kendimizi güvence altına almamız gerekir. Bu fikirden doğan genel sağlık sigortası ile sağlık harcamalarında sıkıntıya girmemeniz göz önünde bulundurulurken size bir finansal destek hizmeti sağlanır. Genel sağlık sigortası hakkında tüm detaylı bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Genel sağlık sigortasının amacı, toplumdaki herkesin, yaşayabilecekleri sağlık sorunlarına karşı güven altında olmasıdır, The Hear Up‘ı iletir. Bu sebeple Türkiye’deki her birey bu hakka sahiptir ve bu kapsamda sunulan hizmetlerden yararlanabilir. 2012 tarihinde yapılan bir düzenleme ile herkesin eşit şekilde faydalanması sağlanan genel sağlık sigortası, herkesin daha kaliteli bir hayat yaşamasını hedefler.

Genel sağlık sigortası başvuru süreci

Her bireyin sağlığını koruma altına alan genel sağlık sigortası başvuru adımları eksiksiz yapıldığında her sağlık hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Genel sağlık sigortası başvuru süreci ise şu şekilde olur. Öncelikle sosyal hizmetler birimlerinden bir başvuru formu almanız gerekir. Formdaki ilgili yerler eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru yapacak kişinin kimlik fotokopisi ve ikametgâh belgesi ile birlikte bu formun vergi dairesine gidilerek imzalatılması şarttır. Diğer yandan mahalle muhtarının da imzalaması gereken bölümler vardır. İmza işlemleri tamamlandıktan sonra genel sağlık sigortası başvuru aşamasının tek bir adımı kalır. Tüm imzalı belgeler ve başvuru formu, yarım kapalı bir dosyaya konularak Kaymakamlık binasında ilgili birime teslim edilir. Bu noktada tüm belgelerin eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması büyük önem taşır, çünkü genel sağlık sigortası sonucunun belirlenmesi için yetkili kişiler, başvuru sahibinin ikametgâh adresine gelir testine gider. Bu test sonrası sonuç ise olumlu ya da olumsuz olacak şekilde e-devletten öğrenilebilir.

Kimler yararlanabilir?

Her geçen gün tercih oranı yükselen genel sağlık sigortasından herkesin yararlanabileceğini söylemiştik. Akıllarda herhangi bir soru işareti kalmaması açısından bu konunun kapsamını genişletmek istedik. Bütün vatandaşların sağlık hizmetlerinden eşit şekilde faydalanmasını sağlayan genel sağlık sigortasından Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her birey faydalanabiliyor. Bunun için herhangi bir ayrım yapılmıyor. Üstelik bunlara hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar, SSK veya Emekli Sandığı primleri ödenmeyenler ve ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu kişiler de dâhil. Böylece genel sağlık sigortası ile herkes, sağlık hizmetlerini kapsayan tüm sektörlerden yararlanma hakkını sahip oluyor.

Genel sağlık sigortası primi

Aylık ödeme tutarı anlamına gelen genel sağlık sigortası primi, hanedeki toplam gelire göre yapılır. Bu sebeple de toplam gelire göre ödenecek miktar, değişiklik gösterir. 2017 yılında ise bu konuyla ilgili bir düzenleme yapıldı. Gelir testine tabi tutulmak istemeyenler için aylık 53,33 TL ödeme koşulu getirildi. Buna göre aylık bu ücreti ödeyen kişiler için ödenmemiş prim borçları çıkması durumunda da bazı koşullar ortaya çıkar. Bu hesaplamalara göre toplam prim borçlarının 12 aylık bir zaman içerisinde taksitlendirilerek ya da peşin olarak ödemeleri talep edilir. Eğer genel sağlık sigortası prim borcu, ödenemeyecek durumda ise bu kişiler gelir testine girer ve gelir durumlarını beyan eder.  Aynı zamanda genel sağlık sigortası prim borcu ödemesi için hanedeki kişi başı gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda da bu borç silinir.

Genel sağlık sigortası borcu

Sigorta yaptırmak istediğinizde borcunuzun olup olmadığını iki şekilde öğrenebilirsiniz. Genel sağlık sigortası borcu, e-devletten online olarak öğrenilebilir. Bunun için sisteme giriş yaparak “Genel Sağlık Sigortası” yazmanız yeterlidir. Aynı şekilde Sosyal Sigortalar Kurumu’nun web sitesine girerek oradan da genel sağlık sigortası borcu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Biz her ne kadar kaliteli yaşayıp sağlığımızı ön planda tutsak da bazen her şey istediğimiz …