Güncel Haberler

Gribe Ne İyi Gelir ve Ne Yapmak Gerekir?

Bir günde dört mevsim yaşadığımız şu günlerde, hepimizin en büyük meselesi ne giyeceğimiz oluyor. Çünkü buz gibi bir havaya uyanmamızla kalın giyinerek çıkıyoruz ve bir bakıyoruz ki öğleden sonra güneş açıyor, kavuruyor bizi. Bir süredir bu şekilde bir hayat sürdüğümüz için de hastalıklar ortalıkta kol geziyor. Evde, ofiste ya da okulda herkes grip oluyor. O zaman da herkesin kafasında tek bir soru: “Gribe ne iyi gelir?” Bu sorunun cevabını sizler için derledik.

Bol bol sıvı tüketin

Gribe ne iyi gelir?” dediğimizde herkesin ilk aklına gelen ilaçlar olsa da vücut sağlığımız için mümkün mertebe doğal yollarla hastalıktan kurtulmayı denememiz gerekiyor. Özellikle sık sık grip olanlar, ilaçlara bağışıklık kazanacakları için dozajlarını da giderek arttırmaları gerekebiliyor. O yüzden “Gribe ne iyi gelir, evde ne yapabilirim?” sorusunun kafanızda canlanması çok normal. Öncelikle doğru bilinen bir yanlışı düzeltmekle açıklamaya başlayabiliriz. Grip olan herkes, ilk olarak portakal suyuna yönelir. Ancak yapılan son araştırmalar, portakal suyunu hızlı ve aşırı tüketenlerde mide rahatsızlığı yarattığını gösteriyor. Bunun yanı sıra şeker hastalıklarını tetiklemesiyle de gündeme gelen portakal suyunu günde bir bardaktan fazla içmemek gerektiğini hatırlatalım. Portakal suyu yerine bitki çaylarını daha sık tüketebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz en hızlı ve kolay yöntemlerden biri olan ballı limonlu çayını hazırlayabilirsiniz. Doğal antibiyotik sayılan bal ile enfeksiyonlara karşı üstün gücü bulunan limon bir araya gelince, gribe karşı savaşan iyi bir ikili ortaya çıkacaktır.

Gribi nezleden ayıran en belirgin fark, ateş ve eklem ağrılarıdır. Bu şikâyetlerin önüne geçebilmek için de vücudunuzun susuz kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bitki çayları bu sebeple önemli bir yere sahiptir. Bitki çaylarının yanı sıra vücudu susuz bırakmamanız için ”Gribe ne iyi gelir?” sorusunun cevabını biraz daha verebiliriz. Masa başı bir işiniz varsa ve grip olmuşsanız sürekli kapalı ortamda olmanız, üst solunum yolları enfeksiyonunuzu artırabilir. Bu sebeple kullanmanız gereken bitki çaylarından ekinezya çayı, bu riski azaltacak ve düzenli kullanım ile hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Vücudunuzun yeteri kadar su almasını sağladıktan sonra hâlâ “Gribe ne iyi gelir?” diye düşünüyorsanız yapmanız gereken en öncelikli şey, dinlenmektir. Hastalık, vücudu çok yorgun düşüreceğinden bol bol istirahat etmeli, et ve süt ile beslenmelisiniz. Eğer burun tıkanıklığınız varsa tuzlu su yardımı ile bu tıkanıklığından üzerinden gelebilir, ayrıca bu şekilde vücudunuzu bakterilerden arındırabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ortamı mutlaka havalandırmalı ve nemlendirmelisiniz.

Bebeklerde gribe ne iyi gelir?

Grip olan kendiniz değil bebeğinizse biraz daha dikkatli olmak gerektiğinin farkındayız. Bu sebeple sorumuzu “Bebeklerde gribe ne iyi gelir?” şeklinde biraz değiştirip bu sefer bebekleriniz için önerilerde bulunacağız. Öncelikle her ne kadar onların hasta olmasına dayanamasanız da aslında hasta olmaları iyi bir işarettir. Griple savaşan bir bebek bu tür hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Burada önemli olan bebeğinizdeki semptomları doğru algılayabilmektir. Bütün semptomlar gribi gösteriyorsa “Bebeklerde gribe ne iyi gelir?” sorusunu cevaplandırabiliriz. İlk olarak bulunduğu odanın ısısını ayarlamalısınız. 22-24 derece arasındaki bir sıcaklıkta kalmaları, vücutları için iyi olacaktır. Bunun dışında vücut ısısını da seyrek aralıklarla mutlaka kontrol etmelisiniz. Uzun süre düşmeyen ateş olursa, mutlaka doktora gitmek gerekebilir. Bebeklerin kıyafetleri de grip aşamasında büyük önem taşır. Bebeğin çok kalın giyinmesi, ateşin kontrolsüzce yükselmesine neden olarak hastalığını tetikleyebilir. Bu yüzden kendi kıyafetinizden yalnızca bir kat fazlasını giydirmelisiniz. Hindistan cevizi yağı, bebeğinizin gribinde kurtarıcı bir rol üstlenebilir. Anti-mikrobiyal yağ asidi içerdiğinden burun deliklerinin etrafına masaj yaparak sürebilirsiniz. Burun tıkanıklığını rahatlatacak bu masajı yaparken nefes alışını zorlaştırmamak adına yağın burnunun içerisine girmemesine dikkat etmelisiniz.

 

ataköy escort

Ayrıca Kontrol Edin

Erasmus Öğrencileri İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Hayatımızın en güzel zamanlarından biri, öğrencilik yıllarımızdır. Yeni büyümeye başladığımız, çok şey öğrendiğimiz, kendimize en …

Yorum Yazın