Güvence Hesabı Nedir ve Güvence Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Temmuz 12, 2019

Büyük şehirlerde yaşayan herkes, özellikle araç sahipleri her gün aslında büyük bir korku ile yaşıyor. Çünkü trafikte nerede, ne zaman, ne ile karşılaşacağını hiç kimse bilmiyor. Bu da bazen insanlar için üzücü sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Zorda kaldığınız bazı durumlarda ise aslında yapabileceğimiz şeyler varken, yalnızca bilgimiz olmadığı için daha zor duruma girebiliyoruz. Güvence hesabı, bu konuya en iyi örneklerden biri. Çok bilinmeyen bir teminat fonu olan güvence hesabı hakkında tüm merak edilenleri sizin için derledik.

Güvence Hesabı Ne İşe Yarar?

Öncelikle “Güvence hesabı nedir?” sorusunu cevaplamamız gerekir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri tarafından kapsamı belirlenen güvence hesabı, aslında zorunlu sigorta poliçelerinin teminatları ile ilişkilidir. Sigortasız araçların kazaya karışması durumunda devreye alınan güvence hesabı, kazaya neden olan araçların tespit edilememesinde de etkili rol oynar. Bunun gibi benzeri, beklenmedik durumlarda kurtarıcı fon olarak anılan güvence hesabı, çoğunlukla trafik sigortalarını kapsar. Trafik sigortaları dışında ise tüpgaz zorunlu sorumluluk, maden çalışanları zorunlu ferdi kaza, tehlikeli madde ve atık zorunlu mali sorumluluk sigortalarında geçerliliği vardır.

Geçerli Olduğu Durumlar

Güvence hesabı nedir?” sorusunun diğer yanıtı ise bir tür koruma sağlaması olarak belirtilebilir. Eğer sigortalının belirlenemediği bir kaza söz konusu ise ve kazanın dâhil olduğu aracın sigorta poliçesi yoksa sahibini koruma altına alır. Zarar görenlerin hasar tazminini karşılaması, ancak bedensel zararlar olduğunda geçerlidir. Güvence hesabı, fiziksel yaralanmaların yanı sıra vefat durumunu da kapsamına alır. Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz: Aracınızla yolda giderken bilinmeyen başka bir aracın size gelip vurduğunu varsayalım. Size vuran aracın da kaza sonrasında hızla kayıplara karıştığını ve bir türlü ulaşılamadığını düşünelim. Eğer bu kazadan bedensel olarak bir zarara uğrarsanız güvence hesabı ile sigorta şirketinden destek alabilirsiniz. Üstelik bunun için bir kaza tespit tutanağı ile belgeleri bir araya getirmeniz ve bireysel başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Gerekli Belgeler

Güvence hesabı, herkesin çok fazla bilmediği bir kavram olmasına rağmen aslında kişinin hayatını büyük oranda kolaylaştırır. Bunun için yalnızca hangi belgeleri toplamanız gerektiğini bilmek gerekir. Yaralanma durumunda güvence hesabı hizmetinden yararlanmak için gerekli belgeler ise aşağıdaki şekildedir:

 • Başvuru dilekçesi
 • Kaza tespit tutanağı
 • Hastane raporu
 • Maluliyet oranı belirten rapor
 • (Varsa) Mahkeme kararı

Vefat durumunda ise aşağıdaki belgeler ile kişinin ailesi başvuruda bulunabilir:

 • Kaza belgesi
 • Mahkeme kararı
 • Ölüm raporu
 • Ölen kişinin mesleki ve gelir durumuna ilişkin belge
 • Aile nüfus kaydı
 • Veraset ilamı

Teminat Limitleri

Bu gibi durumlarda en çok merak edilen konu, güvence hesabı teminat limitleridir.

Güvence hesabı teminat limitleri ise kusur oranlarına göre değişiklik gösterecektir. Suçlu tarafın kusur oranı ne kadar fazla çıkarsa mağdur pozisyondaki kişiye ödenecek tazminat bedeli artacaktır, ama güvence hesabı söz konusu olduğunda sigortanın bir üst limiti de vardır ve bu limitin aşılmaması sağlanır.

Güvence Hesabı Borç Sorgulama

Güvence hesabı borç sorgulama işlemini gerçekleştirirken bu konunun Resmi Gazete’de “Hak sahiplerince aranmayan paralar” olarak geçtiğini hatırlatmak isteriz. Bu sebeple güvence hesabı borç sorgulama işlemi için sigorta şirketlerinin web sitelerindeki hak sahibince aranmayalar paralar bölümüne girmeniz gerekir. Ancak kanunlar gereği, bu sorgulamaları o yılın Mayıs ayının sonuna kadar yapmalısınız. Zaman aşımına uğramış tutarlar için de Haziran ayının on beşinci gününe kadar şans verilir ve sonrasında bu tutarlar, güvence hesabına ya da özel kanun hükümleri dâhilinde sigorta faaliyetlerinde bulunan kuruluşlara aktarılır.