Güncel Haberler

Hasarsızlık indirimi nedir?

Aracın hasar görmesi ya da çalınması oldukça korkulan bir konu…  Peki sigorta hasarsızlık indirimi nedir?

Her yıl düzenli olarak poliçe ödemesi yapan her tüketiciden ise aynı ücret alınmayabiliyor. Bir ödül olarak adlandırılan bir uygulamaya göre aracı hasar görmeyen sigortalıya bir indirim uygulanıyor.

Peşin hasarsızlık indirimi nedir?

Kasko sigortası sahibinin 1 yıllık poliçe süresinin hasarsız geçmesi durumunda poliçe yenileme döneminde kazandığı indirim hakkına kaskoda hasarsızlık indirimi deniliyor. Hasarsızlık süresi ne kadar uzun olursa kaskoda hasarsızlık indirimi de o kadar fazla olur.

Hasarsızlık indirimi ne zaman bozulur?

Hasarsızlık indirimi kişiye tanımlanmış bir hak olduğundan araç değiştirilse bile sigortalı bu haktan yararlanmaya devam eder.

Hasarsızlık indirimi hasarsızlık kademesi çerçevesinde sigorta süresi boyunca hasar talebinde bulunmama durumunda poliçenin yenilenmesinde yapılan indirimdir.

Sigorta poliçesi süresinde hasara uğranması kasko hasarsızlık indirimine etki eder mi?

Sigortanız devam ettiği sürece hasarsızlık indirimine etki eden durumlar olursa poliçe yenileme zamanında hasarsızlık indiriminden yararlanamazsınız. Ancak bazı özel koşullarda poliçedeki şartlar ve limitlere bağlı olarak hasarsızlık indirimi devam edebiliyor.

Karşı taraf kusurluysa hasarsızlık indirimi bozulur mu?

Trafik kazalarında eğer karşı taraf tamamen suçluysa ve kasko hasar talebiniz varsa kasko hasarsızlık indiriminiz bozulmaz. Ancak kazada kusurunuzun bulunmadığı resmi olarak belgelenmelidir. Bu durumda sigorta şirketi hasar bedelini karşı tarafın sigortasından karşılar.

Hasarsızlık indirimini kazanmak için…

Hasarsızlık indirimi sadece kasko değil zorunlu trafik sigortası ve dask, konut sigortaları gibi sigorta çeşitlerini de kapsar. Poliçesinin ilk yılında hasar görmemiş, sigorta şirketlerindan tazminat almamış sigortalılar, poliçelerini yenilettiklerinde hasarsız indirimi haklarından yararlanabilirler.

Peki nasıl kaybedilir?

İlk sebep; poliçe sürecinde aracınızın hasara uğraması olur. Hasar sonrası, hasarsızlık indirimi hakkınızın bir kısmını ya da tamamını kaybedebilirsiniz. Fakat kazada kusurunuz yok ve bu belgelenmiş ise sigorta şirketiniz hasarı karşı tarafın sigorta şirketinden karşılayacağından indirim hakkınız korunur. Hasarsızlık indiriminin kaybına neden olan bir diğer neden de kasko yenilemesinin bir önceki poliçenin bitiş tarihinin ardından yapılmamış olmasıdır.

İndirim oranları – Hasarsızlık kademeleri

Hasarsız geçen 1 yılın sonunda kasko ve zorunlu trafik sigortalarınızda;

Kademe         Süre                                                                                      İndirim Oranı

  1. Kademe     İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede                   % 30
  2. Kademe İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede              % 40
  3. Kademe Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede           % 50
  4. Kademe Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede       % 60

 

İndirim oranları her sigorta şirketinde farklı olabilir. Hasarsızlık indirimi oranlarının belirlenmesinde aracınızın yaşı, markası, modeli gibi faktörler de ön plana çıkmakta ve kasko değer listesi belirleyicidir.

Hangi durumlar hasarsızlık indirimini etkilemez?

Cam kırılması

Radyo teyp hasarları

Mini onarım gerektiren hasarlar

Karıştığınız kazada, karşı tarafın 8/8 hatalı olması

Gerçekleşen küçük çaplı hasarlar sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerde belli limitler içerisinde Mini Onarım ile ücretsiz bir şekilde yaptırılır.

Groupama Kasko Sigortası

Kasko Sigortası, aracınız ile ilgili kayıp ve hasarlara karşı geniş koruma sağlıyor.

Kasko sigortası ile aracınızın hasar görmesi, kullanılamayacak halde olması ya da ölüm, yaralanma gibi can güvenliği sorunlarının yaşandığı olası hallerde sigorta sahibine finansal destek sağlanmaktadır.

Kasko ana teminatları olan yangın, çalınma, hırsızlık, çarpma ve çarpışma durumlarına karşı aracınızı güvence altına almanın yanı sıra; ferdi kaza, sel ve su baskını, terör, hukuksal koruma, zengin asistans plus paketi, yurt dışı kapsamı gibi ek teminatlar ile sigorta kapsamınızı genişletebilirsiniz.

Groupama kasko, kaza durumunda teminat içeriği, asistans hizmetleri ve hasar süreçlerinde hızı ile size tam bir güvence ve müşteri memnuniyeti sağlar.

Detaylı bilgi alın.

Ayrıca Kontrol Edin

Start Stop Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük problemlerinin başında yoğun trafik geliyor. Sabah ayrı, akşam ayrı …