Güncel Haberler

Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır?

Tüm dünyada çevre kirliliği, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve kaynakların tükenmemesi için teknolojinin de katkısıyla her gün yeni önlemler alınıyor. Hibrit araba da aslında bu önlemlerden biri sayılıyor, çünkü ortaya çıkış sebebi, benzin sarfiyatının önüne geçebilmek… Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların, uzun saatlerini trafiklerde harcaması ve bu süre boyunca da benzinli arabalardan havaya yayılan egzoz gazları, çevre kirliliğinde ciddi bir oran oluşturuyor. Bu oranı en az seviyeye indirmek için yaratılan hibrit araba modelleri giderek daha da yaygınlaşıyor ve benzinli arabaların verdiği zararların önüne geçtiği için kahraman olarak görülüyor. Hibrit arabalara dair tüm detayları merak ediyorsanız gelin, bu konuyu birlikte inceleyelim.

İlk olarak “Hibrit araba nedir?” sorusunun cevabına bakalım… Benzinli arabalardan çevreye yayılan karbonmonoksit, azot oksit, hidrokarbon ve kurşunun önüne geçebilmek için üretilmiş hibrit araba, elektrik motorunu kullanır. Sıkışık trafik ya da düşük hız gibi durumlar söz konusu olduğunda elektrik motoruna geçerek bu gazların salınımını engeller. Benzin motorunda çalıştığında ya da frenleme esnasında enerjisini aküden alan bu arabalar, ayrıca şarj edilmeye ihtiyaç duymaz. Örnek üzerinden anlatmak gerekirse, eğer bir hibrit araba sahibiyseniz ve 30- 50 km aralığında bir hızınız varsa elektrik motoruyla ilerlersiniz. Bu baraj aşılıp da aracınız hızlanmaya başlandığında ise benzin motoruna geçiş yaparsınız.

Günümüzde hibrit araba modelleri, giderek yaygınlaştığı için tarihinin çok da eski olmadığı gibi bir yanılgıya düştüğümüz doğrudur. Ancak bilinenin aksine aslında hibrit araba, son yıllarda geliştirilmemiştir. 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından yaratılan bu fikir için dört silindirli bir motora akü, jeneratör ve elektrik motoru eklenmiştir. Geliştirilen bu arabanın benzinli motoru stop ettiğinde bu elektrikli motorla ilerlemeye devam etmesi sağlanmıştır.

Peki, hibrit araba nasıl çalışır ve bize ne gibi avantajları vardır? Günümüzdeki hibrit arabaların tamamında içten yanmalı bir benzin motoru, batarya, jeneratör ve elektrik motoru bulunur. Motora beş farklı işleyiş biçimi tanımlandığından daha akıllı bir sistem olarak bilinir. Yani sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan arabanın güç düzeyine göre hangi motordan faydalanacağını kendi belirler. Bunun neticesinde de hibrit araç yakıt tüketimi konusunda ciddi bir avantaj sağlar, çünkü oldukça düşük bir tüketim oranı ortaya çıkar. Frene basıldığında kendi elektriğini üretebilme yetisine sahip olmalarının yanı sıra yüksek bir performans da gösterir. Aynı zamanda hibrit araba sahibi olmanız demek, ses ve gürültünün minimum seviyeye indiği bir motora sahip olmanız demektir.

Hibrit araba modellerinin avantajları yanında bazı dezavantajlarını da saymamız mümkün. Çift motora sahip olmalarından dolayı hibrit arabaların bakım masrafları yüksek olur ve bu da en zorlayıcı dezavantaj olarak karşımıza çıkar. Yaygın bir kullanım henüz yerleşmediğinden hibrit araç servisleri de maalesef çok kolay bulunmuyor. Bu sebeple bakım masrafları normalden çok daha fazla olabilir. Diğer yandan hibrit araçların aküleri yüksek voltajlı olduğu için çok dikkatli olunması gerekir. Düşük bir ihtimal olsa da hibrit araç aküsünün alacağı bir zarar, büyük sorunlara neden olabilir.

Her koşulda faydası çok fazla olan hibrit araba fiyatları ise normale göre tahmin edeceğiniz üzere biraz daha fazla olabilir. Ancak avantajları göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede kâr etmenizi bile sağlayabilir. 100 bin Türk lirasından başlayan hibrit araba fiyatları, aslında sunduğu imkânlarla bu fiyatı çok rahat karşılar. Üstelik yaklaşık 10 sene içinde tamamen hibrit arabaların devrinin başlayacağı göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …