Güncel Haberler

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el araç almak ekonomik açıdan oldukça avantajlı olmasının yanı sıra belli riskler taşır. Piyasa değerinin üstünde araç satın almak, memnun kalmamak, zarar etmek bunlardan bazıları…

Peki, ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeli? İşte detaylar.

Piyasayı öğrenin

Satın almayı düşündüğünüz araç piyasasını öğrenin ve aracın kasko değerini hesaplayın.

Çalıntı araçlara dikkat edin

Güvenilir olmayan yerlerden araç satın almayın, kurumsal yerleri tercih edin. Hem maddi kayıp yaşamak hem suçlu duruma düşmek cana sıkıcı olabilir.

Kendinize zaman tanıyın

Beğendiğiniz aracı mutlaka yerinde görün. Test sürüşüne çıkın. Üzerinde düşünün. Araba alma işini aceleye getirmeyin, kendinize zaman tanıyın.

Motor şase numarasını kontrol edin

Alacağınız aracın akredite kurumlardan ekspertiz raporu olup olmadığına bakın. Ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olmasına dikkat edin.

Kaputu mutlaka açın

Aracın kaputunu açıp içini inceleyin. Kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz olup olmadığını, yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin. Motor kayışlarını inceleyin. Anormal bir durumla karşılaşmanız halinde uzmana danışın.

Pazarlık yapın

Pazarlık payı olmadığını bilseniz bile pazarlık yapmaktan kaçınmayın. Telafi edilebilir bir kusur görürseniz satıcıya bahsedin ve fiyat indirimi isteyin.

Sigorta şirketinizden destek alın

Sigorta şirketinize ya da sigorta acentesine gidip kasko ve kaza sorgulaması yaptırın.

Groupama Sigorta’nın sizlere sunduğu farklı teminatlarda ürün sigorta seçenekleri için acentelerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz yenilenen groupama web sitesi üzerinden bu linke tıklayarak sigorta teklifi alın.

Size en yakın acentemize ulaşmak için lütfen buraya tıklayın.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …