Güncel Haberler

İsofix Nedir ve Ne İşe Yarar?

Her ebeveyn, kendi güvenliğinden önce bebeğininkini düşünür ve bunun için ne gerekiyorsa yapar. ISOFIX oto koltuğu da bu güvenlik önleminin bir ürünüdür. Uluslararası geçerliliği olan ISOFIX, standart bir oto koltuğu montaj sistemi olarak tanımlanabilir. Yani bebek oto koltuğu sahibiyseniz, bunu arabaya takmanın en güvenli ve hızlı yoludur. Gelin, ISOFIX oto koltuğu hakkındaki tüm detayları birlikte inceleyelim.

ISOFIX nasıl ortaya çıktı?

Geçmiş zamanda bebek araba koltuğu sahibi herkes bilir, bu koltukları arabaya sabitlemenin tek yolu emniyet kemeriydi. Emniyet kemeri ile sabitlenen koltukların, zaman içerisinde tehlikeli olabileceği anlaşıldı. Muhtemel bir kaza sırasında emniyet kemerlerinin, bebeğe daha fazla baskı yaratacağı ortaya çıktı ve hemen konuyla ilgili çalışmalar başladı. İşte ISOFIX, bu çalışmaların neticesinde doğdu ve bebeklerin tam anlamıyla güven altında olması sağlandı. 2006 yılı sonrasında üretilen arabaların çoğuna da ISOFIX özelliği eklendi.

ISOFIX’in Yararları

ISOFIX nedir?” sorusu, net bir şekilde cevap bulduğuna göre biraz da faydalarından bahsedelim. Öncelikle bebek oto koltuğu sahibi ebeveynler, emniyet kemerini tercih ettiklerinde büyük bir çoğunluğunun yanlış taktıkları ortaya çıkmıştır. Bu yanlışlık da bebeği büyük risk altında bırakır. Bu sebeple emniyet kemeri yerine mutlaka ISOFIX özelliğini seçmelisiniz. Diğer yandan ISOFIX ile araba şasisine sağlam bir şekilde tutunan bebek koltuğu, kalıcı bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla ani bir fren dâhi olsa bebek, bu durumdan en az etkilenen taraf olur. Aynı zamanda bebek koltuğu, araç ile uyumlu olacağından bebek üzerine yük uygulanmasının da önüne geçer. Kolay ve hızlı bir şekilde takabileceğiniz gibi doğru takıp takmadığınızı gösteren testleri olduğundan yanlış kullanımı engeller.

Dikkat edilmesi gerekenler

ISOFIX oto koltuğu ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu hatırlatmak isteriz. En önemli kriter, alınacak koltuğun ECE-R44/03 veya 04 veya R129 standartlarına göre onaylı olmasıdır. Bir diğer konu ise sabitleme düzeneğinin kullanılmasıdır. Boyları 150 cm’den kısa ve 12 yaşından küçük çocuklar için bu düzeneğin kullanılması zorunludur. Koruyucu etkinin daha fazla olmasını istiyorsanız mutlaka bebeğinizin montunu çıkarmalı ya da en azından fermuarını açmalısınız. Bu şekilde emniyet kemeri bebeğinizi daha sıkı bir şekilde saracaktır. Bebek oto koltuğu, yalnızca doğru kullanıldığında gerçek etkiyi gösterir. Bu sebeple oto bebek koltuğu ile arabanızın kullanma kılavuzunu mutlaka okumanız gerekir.

Montajı

ISOFIX oto koltuğu, arabanıza monte edilirken her yaş grubu için önemli olan bazı noktalar doğurur. Örneğin; bebeğiniz için ana kucağını mutlaka arkaya yönelik monte etmelisiniz. Bu aynı zamanda yeni ECE-R129 standarttı gereği de zorunludur. Diğer yandan hava yastıklarının aktif olma ihtimalinde dolayı bebek oto koltuğunu kesinlikle arkada tutmalısınız. Oto koltuğunu seçerken ise bebeğinizin boyunu temel almalısınız. Burada önemli olan bebeğinizin boyunun ana kucağını bir baş geçmesidir. Geçtiği durumda ana kucağını değiştirmelisiniz. Eğer çocuğunuz 5 yaşından büyükse monte aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, koltuğun arabaya sıkıca tutturulmuş olmasıdır. Fazlasıyla gevşek montajın hiçbir yararı olmayacaktır.

Araçta ISOFIX özelliği

Bebeğinizin güvenliğinin sizin için her şeyden önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple aracınızda ISOFIX olmasına özen göstereceğinizi de biliyoruz. Ama araç satın alırken dikkat etmeniz gereken maddeler listesine bunu da mutlaka almanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. 2006 yılı sonrasında üretilen araçların neredeyse tamamında ISOFIX özelliği olmasına rağmen her ihtimale karşı bunu netleştirmeniz çok önemlidir. Satın alacağınız aracın ISOFIX bebek koltuğu sahibi olup olmadığını kullanma kılavuzundan ya da arka koltuk etrafında ISOFIX logosu olmasından anlayabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Ötv Nasıl Hesaplanır?

ÖTV Nasıl Hesaplanır?

ÖTV, yani Özel Tüketim Vergisi araç maliyetlerinin önemli bir unsuru olarak bilinir. Uygulanacak ÖTV oranını …