Güncel Haberler

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?

Sebebi her ne olursa olsun, hiç kimse konfor alanından çıkmak istemez, bu yüzden işten çıkarılmalar, her zaman psikolojik olarak yaralar. Bu süreçte çalışanı zor durumda bırakmamak için İş Hukuku, işsizlik maaşı ile gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Ancak bu haktan faydalanabilmek için işsizlik maaşı şartları ile ilgili tüm detayları bilmek gerekir. Gelin, işsizlik maaşı konusunda tüm sorularınızı cevaplandıralım.

İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik maaşı alma şartları arasında en öncelikli konu, sizin işten çıkarılmanızdır. Yani herhangi bir istifa durumunda bu haktan faydalanamazsınız. İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen koşullardan birine sahipseniz işsiz kaldığınız dönem içerisinde işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Başvuru zamanı

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için isteğiniz ya da kusurunuz dışında işsiz kalmanız gerekiyor. Eğer kendi iradeniz dışında işinizde çıkarıldıysanız, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde mutlaka başvuru yapmalısınız. Bu 30 gün süreyi geçirdikten sonra işsizlik maaşı başvuru hakkınızı kaybedersiniz. Bu maaşı alabilmek için de İŞKUR işsizlik maaşı birimine direkt ya da online ortamda başvurmanız yeterlidir.

İşsizlik maaşı süresi

İşsizlik maaşı başvuru adımını hallettikten sonra “İşsizlik maaşı kaç ay alınır?” gibi soruları merak edeceğinizi biliyoruz. İşsizlik maaşı süresi, herkes için farklıdır. Çalışanın sigorta prim sayısı, brüt maaşı ve çalışma süresine göre belirlenen işsizlik maaşı, her durumda farklı olabilir. 600 gün sigortalı bir şekilde çalışıp işsizlik sigortası priminiz ödenmişse 180 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız. Aynı durumda 900 gün sigorta primi ödenen çalışanlar 240 gün, 1080 gün sigorta primi ödenenler ise 300 gün işsizlik maaşı başvuru yapma hakkına sahip olur.

Ücret hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplama adımında ise en önemli belirleyici, yine sigorta primleri oluyor. Bu noktada işsizlik maaşı hesaplama konusunda sigortalının son dört aylık prim esaslı kazançları dikkate alınıyor. Yani aslında dikkate alınan günlük ortalama, brüt kazancın yüzde kırkı oluyor. Yapılan bu hesaplama sonucunda ise alınacak işsizlik maaşı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

İşsizlik maaşını kaybetme

Çalışanın her zaman yanında olduğunu gösteren İş Hukuku, elinden geleni yaptığını ispatlıyor ama işsizlik maaşı da tabii ki uzun soluklu bir çözüm değil. Bazı durumlarda işsizlik maaşı alma şartları ortadan kalkabiliyor. Örneğin; bu gibi durumlarda çalışan çoğunlukla mahkeme kararı ile işe iade davası açabiliyor. Bu davayı kazanması durumunda da işsizlik maaşı hakkı kaybediliyor. Bunun yanı sıra kişiye emekli maaşı bağlanması, yeni bir işe başlaması, ikamet adresindeki değişiklik, askerlik durumu gibi faktörler de işsizlik maaşının kesilmesinde önemli rol oynuyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise böyle bir değişiklik olması durumunda 15 gün içerisinde İŞKUR’a bildiri yapılmasıdır. Eğer İŞKUR bilgilendirilmezse, işsizlik maaşı ödemelerini yasal faiz ile birlikte İŞKUR’a ödemeniz beklenecektir.

İkinci defa işten ayrılma

Diyelim ki iş yerinden kendi istediğiniz dışında çıkarıldınız ve işsizlik maaşı şartları için tüm hakka sahipsiniz. İşsizlik maaşı başvuru aşamasını da gerçekleştirdiniz ve bu maaşı almaya başladınız. Bu sürede de yeni bir iş buldunuz ve işsizlik maaşı alma hakkınızı kaybettiniz. Ancak şartlar, sizin için yeniden değişti ve bulduğunuz yeni işten de çıkarıldınız. Bu durumda işsizlik maaşı şartları sizin için nasıl olur, biliyor musunuz? Böyle bir durumda kalırsanız, önceden devreden aylarınızın ödeneğinizi almaya devam edebilirsiniz. Örneğin, işsizlik maaşı şartları gereği 10 ay maaş almaya hak kazandınız, ancak yalnızca bir ay işsizlik maaşı alabildiniz. Bu durumda ikinci defa işten çıkarıldığınızda kalan dokuz ay maaş almaya devam edersiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Erasmus Öğrencileri İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Hayatımızın en güzel zamanlarından biri, öğrencilik yıllarımızdır. Yeni büyümeye başladığımız, çok şey öğrendiğimiz, kendimize en …

Yorum Yazın