Güncel Haberler

Kazalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Nüfusun hızla artması sebebiyle trafik, hayatımızda ciddi bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik artık sadece İstanbul’da değil bütün büyük şehirlerde bu problemle karşı karşıyayız. Trafiğin yoğun olduğu bu zamanlarda, kaza oranları da bir hayli fazla. Peki, kazalarda ilk yardım nasıl yapılır, biliyor muyuz? İlk yardımın aşamaları hakkında detaylı bilgi vereceğimiz bu yazı sonunda konunun önemini daha iyi anlayacaksınız.

İlk yardımın önemi

Sağlık görevlileri olay yerine gelene kadar beklemek yerine kazazedelere gereken ilk yardımı yapmanın hayati önemi var. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konudaki açıklamaları ise çok dikkat çekici. Bilgilere göre zamanında yapılan ilk yardım, iki kat oranla olumlu sonuç veriyor. Kaza kaynaklı ölümlerin yüzde 50 kadarı, kazadan sonraki 30 dakika içinde gerçekleşmesinden dolayı bu süre, ilk yardım için çok önemli.

İlk yardımda ilk kural

Bir kaza sonrası olay yerindesiniz ve ciddi yaralılar var. Sağlık görevlileri aranmış ama hemen gelmeleri mümkün değil. İlk yardım aşamaları söz konusu olduğunda ilk yapılması gereken şey, sakin kalmaktır. Çünkü kaza sebebiyle yeteri kadar karmaşa, kaza ortamını ele geçirecektir. Birilerinin sakin kalması ve ilk müdahale konusunu akıl etmesi önemlidir. Sakin kalmayı başarabilirseniz kontrolü de ele alabilirsiniz ve ilk yardım uygulamalarına geçebilirsiniz.

Kazayı analiz edin          

İlk yardım uygulamaları denildiğinde aklımıza ilk olarak trafik kazaları gelir ve bu kazalarda bazı riskli durumlar vardır. Yangın ve patlama ise bu risklerin en tehlikelilerindendir. Bu sebeple öncelikle kazanın ne kadar ağır olduğunu iyi analiz etmeniz gerekir. Mümkün olduğunca hızlı karar verilmesi gereken bu aşamada yaralıya ilk müdahale için zaman kalması gerekir. Bu sebeple de eğer araç içinde sıkışan ve bilinci yerinde olmayan birileri varsa onları mutlaka çıkarmalısınız.

Yaralıları taşırken özen gösterin

İlk yardım aşamaları arasında yaralıların taşınması çok önemli yer kaplar. Çünkü taşıma esnasında yaralıların eklem yerlerinin hareket ettirilmesi ya da sarsılması, kalıcı felç riskini ciddi oranda artırabilir. Bu sebeple yaralının güvenliğini tehdit eden bir risk algılarsanız, ilk yardım müdahalesini yaralının bulunduğu yerde yapmanız daha doğru olacaktır. 

İlk kontrolleri yapın

Şimdi sıradaki işlem, yaralının sağlık durumunun analizi. İlk yardım uygulaması başlamadan önce yaralının durumunun ciddiyetini anlamalısınız. Tehlike içinde olmadığından emin olmak için nabzını, nefesini ve gözlerini kontrol etmelisiniz. Eğer yaralıda herhangi bir hayat belirtisi yoksa kalp masajı yapmalısınız.

Kalp masajına dikkat edin

Beyni canlı tutmak için yapılan kalp masajı, doğru uygulandığında hayat kurtarır. Ama buradaki en önemli nokta, doğru uygulanması. Yaşama oranlarını üç katına çıkaran doğru bir kalp masajı için öncelikli olarak bir elinizi yaralının göğüs kemiğinin alt yarısının üzerine, diğer elinizi de onun üstüne koymalısınız. Göğsü 5 santimetre civarında çöktürecek bir güçle ve kollarınızı bükmeden kalp masajına başlayabilirsiniz. Burada önemli nokta, olabildiğince hızlı olmaktır. Ayrıca ilk yardımda doğru müdahale olmasındaki en önemli faktörün, yaralının sağlam ve düz bir zeminde yatması olduğunu unutmamalısınız.

Kanamayı durdurun

Yaşanan kazada, kanaması olan bir yaralı varsa hemen turnike uygulamamalısınız. Herkesin bildiğinin aksine bu gibi durumlarda ilk yardım uygulaması olarak öncelikle kanamanın durdurulması gerekir. Özellikle atardamar kanamalarında kan basınçlı bir şekilde fırlayacağından aşırı kan kayıpları yaşanır. İlk yardımda doğru müdahale olmasını istiyorsanız, steril bir mendil ya da kumaşla, kanayan yerin üzerine kuvvetlice bastırmanız gerekir. Sağlık görevlileri gelene kadar bu işlemi yapmaya devam etmelisiniz. Çünkü turnike yapmak için gerekli eğitimi almış olmanız gerekir.

İlk yardım eğitimi alın

Hayat her zaman sürprizlerle dolu. Nerede, ne zaman, ne olacağını hiçbirimiz kestiremiyoruz. Hayatın sürprizlerine karşı her zaman hazırlıklı olmamız elbette mümkün değil ama riskleri azaltmak açısından elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. İlk yardım eğitimi almak da bunlardan biri. Doğru ve zamanında yapacağımız ilk yardım müdahaleleri ile nelerin önüne geçebileceğinize inanamayacaksınız.

Ayrıca Kontrol Edin

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Hayat bazen hepimize aynı oranda iyi davranmıyor ve bazen, bazılarımız diğerlerinden farklı olabiliyor. Doğuştan ya …