Güncel Haberler

Kentsel Dönüşüm Nedir? Sigorta Zorunluluğu Var mı?

Aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye, plansız kentleşme sebebiyle günümüzde daha riskli bir konumda yer alıyor. Son yıllarda uzmanların yoğun uyarıları üzerine deprem, artık Türkiye’nin sorunu olarak gündemdeki yerini sağlamlaştırıyor. Ülkemizdeki büyük depremlerin neredeyse tamamında ciddi can kayıpları yaşanmasının nedeni ise yapıların depreme uygun olmamasından kaynaklanıyor. Bu kayıpların daha da artmaması için çıkarılan 6306 sayılı ‘Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun’ tam da burada devreye giriyor. Bu kanunun gerekliliklerinin yerine getirilmesi sürecine “Kentsel Dönüşüm” adı veriliyor. Peki, kentsel dönüşüm nedir? Gereklilikleri nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Kentsel dönüşümün amacı

İmarlı veya imarsız araziler üzerine yapılan kaçak yapılar, denetime tabi tutulmadan su ve elektrik hizmetlerinden yararlanılması sonucu herhangi bir yerle bir oluyordu. Bu kayıpların önüne geçmek isteyen T.C. Devleti ise riskli yapıların daha modern ve sağlam yapılara kavuşması için bir seferberlik başlattı. Böylelikle hem riskli bölgelerdeki yapılar yenilenecek hem de içerisinde yaşayan insanlar daha güvende olacaktı. Hızlı bir şekilde yürürlüğe giren bu kanun ile tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları da devam ediyor. Bu bağlamda kentsel dönüşümün amacı ise modern şehirler inşa ederek depremlerde yaşanacak olası can kayıplarını tamamen önüne geçebilmek! Bunun yanı sıra insanların, evlerinde ya da iş yerlerinde kendilerini güvende hissederek huzur içinde yaşamaları hedefleniyor.

Kentsel dönüşümün adımları

Depreme karşı dayanıklı yapıların çoğalması amacı ile yola çıkılan kentsel dönüşüm projesi, yaşam alanlarının güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Biz de size kentsel dönüşümden yararlanmak için izlemeniz gereken adımları açıklayacağız. İlk olarak kentsel dönüşüme girecek yapı için deprem analiz raporu almanız gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenecek yapınız, ömrünü tamamlamış ya da risk oluşturuyorsa, alacağınız deprem analiz raporu ile projeye dâhil ediliyorsunuz. Binanızı teslim edeceğiniz müteahhit ile birlikte anlaşmalı bankalardan kredi de çekebiliyorsunuz.

Kentsel dönüşümde sigorta zorunluluğu

Kredi ile yapacağınız kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki evlerin tamamının ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sigorta zorunluğu var. Deprem ve konut sigortalarının zorunlu olduğu kentsel dönüşümde, yapı sahiplerinin hayat sigortası yaptırması da gerekiyor.  Bu sigortaları yaptırmazsanız anlaşmalı bankalardan kredi kullanmanız mümkün olmuyor.

Kentsel dönüşüm kredisi

Proje kapsamına giren yapılar için bakanlığın kredi desteklerinden yararlanabiliyorsunuz. Kentsel dönüşüm kredisini kamu bankalarından alabileceğiniz gibi özel banka kurumları ile de görüşebiliyorsunuz. Bakanlığın kentsel dönüşüm kredisi için belirlediği bir limit var. Daire başına 100 bin liraya kadar çekebileceğiniz krediler, blokeli şekilde sunuluyor.

Bina ortak karar protokolü

Kredi ve sigorta adımları tamamlanan süreci ise bina ortak karar protokolü adımı takip ediyor. Binanın yıkılıp tekrar inşa edilmesi gerektiğinden bir süreliğine arsa üzerinde olmaması sebebi ile yapı sahipleri protokol imzalıyor. Bakanlığın da bu sürece onay vermesi gerekiyor. Tüm onay işlemleri tamamlandıktan sonra, bina sahiplerine bilgilendirme yapılıyor ve sonrasında yıkım işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Kentsel dönüşümden kimler faydalanabilir?

Şehirlerin nefes alabilmesi, insanların yaşam alanlarının daha refah seviyeye ulaşması gibi hedefleri olan kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen kişilerin sayısı ise oldukça fazla. Bunun için öncelikle binanın depreme dayanıksız durumda olması ya da ekonomik ömrünü tamamlamış olması gerekiyor. Bu nitelikleri taşıyan yapı sahipleri, kentsel dönüşümden yararlanma hakkına sahip oluyor. En büyük avantajlarından biri, yalnızca iskânlı ya da kat irtifaklı yapılar için değil arsa tapusu bulunan kaçak yapılar için de geçerli olması. Bir diğer avantajı ise mülk sahiplerinin devlet teşvikli dönüşüm kredilerinden faydalanabilmesi.

Ayrıca Kontrol Edin

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında yer aldığı için olası bir deprem tehlikesine hazırlıklı olmalıyız. …