Kira Artışı Hesaplama

Temmuz 18, 2020

Hayat şartlarının giderek ağırlaşması, çoğumuzu ortak bir sorunda buluşturuyor. Özellikle ekonominin değişken durumunun etkili olduğu kira artışı, gün geçtikçe herkesin düşünmesi gereken birincil derecede önemli bir konu haline geliyor. Ev sahibi olamayan tüm insanlar, bu ortak paydada aynı soruyu cevaplandırmaya çalışıyor: “Kira artışı hesaplama nasıl olur?

Bu soruyu cevaplandırmadan önce kira artışının ne anlama geldiğini açıklayalım. Konut, mülk gibi taşınmazların bir bedel karşılığında sahibi tarafından başkasına verilmesine kira artışı adı veriliyor. Bu tarz taşınmazların sahipleri, kira bedelini enflasyona karşı korumak için de her yıl bir kere sözleşmeyi güncelleme hakkını sahip. Ev sahibinin kira artışını yapabilmesi için sözleşmenin mutlaka bir yılını doldurması gerekiyor. Bir evi 3 Nisan 2019 yılında kiraya verip, sözleşmeyi de buna göre düzenlediyseniz kira artışını 3 Nisan 2020 yılından önce yapamayacağınız anlamına geliyor.

Hesaplama nasıl yapılır?

Mülkünüzün yıllık kira artışı zamanı geldiyse TÜFE oranlarını baz almanız gerekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) her ay açıkladığı ve Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) adı verilen bu oranları incelerken bir ay önceki ayın rakamlarına bakmalısınız. Bir ay önceki TÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması ile ilerlenir. Yani yıllık kira artışı hesaplanırken kiraya vereceğiniz ayın oranları geçerli olmayacaktır. Kira artışı hesaplama devreye girdiğinde ev sahibi, bu oranlara eşit ya da daha az zam yapma hakkına sahip olur.

İş yeri kira artışı

Sahip olduğunuz mülkünüzü, bir iş yeri olarak kiraya vereceksiniz durum biraz daha farklıdır. İş yeri kira artışı hesaplanırken zam oranı daha serbest bırakılmış ve ev sahibi ile kiracı arasında bir uzlaşma sağlanmasında esnek davranılmıştır. Ancak iş yeri kira artışında bu maddenin geçerli olabilmesi için mutlaka sözleşmede belirtilmesi gereklidir. Anlaşmazlık olması durumunda mahkemeler, iş yeri durumu ile diğer ekonomik şartları dikkate alır. Çoğunlukla iş yeri kira artışı yapılırken Üretici Fiyat Endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi ya da her ikisinin ortalamasını alarak hesaplama yapılır.

Kira artışı neye göre yapılır?

Yıllık kira artışı yapılırken Borçlar Kanunu esas alınır. Kanunun 344. maddesi gereğince; Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi artış oranları da geçilemez. “Kira artışı neye göre yapılır?” sorusunun cevabı da tam olarak buradadır. Kanunlarda açıkça belirtilen maddeler, hiçbir şekilde esnetilemez. Kanunda ayrıca Tüketici Fiyat Endeksi oranlarının 12 aylık ortalama ile belirlendiği açıklanmıştır. Bu sebeple kira artışı hesaplamada yapılabilecek maksimum zammı da öğrenebilirsiniz.