Güncel Haberler

Lastik Nasıl Değiştirilir?

Giderek yaklaşan kış ile birlikte türlü sorunlar da kapımızı çalmaya hazırlanıyor. Çetin hava şartları da araç kullananların en büyük problemi olarak karşımıza çıkıyor. Hava şartlarına karşı önlem almak için de şimdiki zaman, kış lastiğine geçiş için en uygun zaman olarak biliniyor. Üstelik lastik değiştirmek için ille de bir servise gitmeniz gerek yok. Kendi başınıza da lastik değişimi yapmanız mümkün. Vereceğimiz yönergelerle aracınızın lastik değişim zamanı konusunda bir adım önde olabilirsiniz.

Lastik değiştirmek için gerekli ortamı hazırlayın.

Öncelikle, lastik değiştirmek için gerekenler ayarlanırken aracın düz bir zeminde durması gerekir. Aracın kaymaması, lastik değiştirme işlemi esnasında hareket etmemesi açısından hayati önem taşır. Bu doğrultuda aracın konumu da iyi ayarlanmalıdır. Etrafınızda, lastik değiştirmek istediğinizin farkında olmayan diğer sürücüler için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bunun için de flaşörlerinizi yakarak lastik değiştirmek için gerekli malzemeleri uygun yerlere yerleştirmeniz gerekir. Bu durumda fosforlu yelek, acil durum uyarı üçgenleri işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda lastik değiştirme işlemi esnasında problem yaşamamak için aracı 1. viteste bırakmanız gerekir.

Lastik Nasıl Değiştirilir
Lastik Nasıl Değiştirilir

Lastik değişimi için gerekli donanımı iyi tanıyın.

Araçlarda bulundurulması gereken donanımlardan biri de lastik değiştirme kitidir. Bu kit dâhilinde ihtiyacınız olan aletler hidrolik kriko, bijon anahtarı ve kriko tutucudur. Bu ekipmana sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra lastik değiştirmek için gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Adımları doğru takip edin.

Lastik değişimi için ilk adım jant kapağından sonra cıvataları çıkarmaktır. Bijon anahtarı yardımıyla çıkaracağınız cıvatalar, her araçta dört ya da beş tane olarak bulunur. Sonrasında krikoyu aracın altına düzgün şekilde yerleştirip havaya kaldırmaya başlayın. Bu aşamada önemli olan krikoyu araba dingili ya da süspansiyon parçasının üzerine getirmemektir. Bu sebeple krikonun altındaki zeminin düz olması çok önemlidir. Başarılı bir şekilde aracı kaldırdıktan sonra kalan cıvataları da sökün ve bu malzemeleri kaybetmeyeceğiniz bir yere koyun. Lastik değiştirme işlemi bittikten sonra yeniden ihtiyacınız olacağını unutmayın. Dikkatli bir şekilde lastiği yerinden çıkarmaya başlayın. Bu aşamada biraz kol gücünüzü çalıştırmanız gerekecek.

Çıkardığınız lastiğin yerine yenisini takarken dikkatli olun. Lastikler çok ağır olacağı için arabanın yanına kadar yuvarlayarak götürmekte yarar olacaktır. Yeni lastiği gerekli yere oturttuktan sonra cıvatalarını yerleştirin. Buradaki lastik yenileme aşamasında dört cıvatalı lastikler için çapraz, beş cıvatalı lastikler için yıldız biçimdeki yerlerine takmanız gerekir.

Artık yavaş yavaş sona geliyoruz. Lastik yerine yerleştikten sonra krikoyu yavaşça alçaltmanız gerekir. Krikoyu düşürerek aracı sakince yere indirerek lastiğin yere değmesini sağlayın. Lastik değiştirme esnasında hızla yere değen araçlar zarar görebilir, dikkatli olmak önemlidir. Cıvataları yeterince sıkıp jant kapağını da yerine taktıktan sonra lastik değiştirme işlemi sona erer.  Groupama sigorta’dan kasko sigortası sahibi olmanız durumunda; herhangi bir lastik patlaması kapsamında asistans hizmetleri ile işleminiz groupama tarafından yapılacaktır. Sizde hemen şimdi kasko teklifi alın.

Lastik değiştirme süresine dikkat edin.

Zorlu hava şartları sebebiyle aracınızın mutlaka kış lastiği olmalıdır. Aralık itibarı ile zorunlu kullanılmaya başlanacak kış lastikleri, Nisan ayına kadar araçta kalmaya devam eder. Ancak kış lastikleri dışında da aracınızın lastik değişim zamanı konusunda dikkatli olun. Aracın yola tutunması gerekliliğinden dolayı lastiklerin 45-50 bin kilometre aralığında bir mutlaka değiştirilmesi gerekir. Diş derinlikleri iyi lastiklere sahip olsanız bile lastik sertleşeceğinden yola tutunması konusunda ciddi sıkıntılar yaratacaktır. Kilometre hesabı yapamadıysanız da lastik değişim zamanı konusunda üretim tarihine bakabilirsiniz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak lastik değişim zamanı konusunda titiz olmanızı öneririz. Kışın mutlaka değiştirilmesi gereken lastikler, aynı zamanda kilometre ya da yıl özelinde de takip edilmelidir.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …