Güncel Haberler

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Araç kullanmaya alışan insanlar, özellikle büyük şehirde yaşıyorlarsa bu alışkanlığından kolay vazgeçemiyor. Ulaşımı, kendi açılarından daha kolay hale getirdiği için tüm dezavantajlarına rağmen araç kullanmaya devam ediyor ve bu süreçte birçok gider kalemini de aslında kabul etmiş sayılıyor. Bu giderlerden en büyüğü de Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olarak biliniyor. Bu yazımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili dikkat edilmesi gereken tüm konuları, sizler için araştırdık.

MTV Ödeme Zamanı

Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç sahiplerinin yılda iki kere ödemek zorunda oldukları bir vergi çeşididir. Araç sahipleri, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Aracınız, trafik siciline kayıt olduğu andan itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapılması gereklidir. Eğer aracınız trafik siciline yeni kaydolacaksa ve takvim yılının ilk 6 ayı içinde alınmışsa takvim yılı başından itibaren süreç başlar ve zaman hesaplaması buna göre yapılır. Bunun dışında araç, zaten trafik siciline kayıtlı ve el değiştirmesi gerekiyorsa, devrin ilk altı ay içerisinde yapılması durumunda, takip eden son altı aylık dönemin başından itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi hesaplanabilir.

MTV Tarifeleri

Her araç sahibinin ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi için kanunda bazı tarifeler vardır ve bu tarifeler, aracın modeline göre değişiklik gösterir. Bu tarifelerde öncelikle aracın kamyonet, otomobil, minibüs gibi kategorileri vardır ve her kategorinin MTV tutarları farklıdır. Modeli dışında MTV tutarlarını belirleyen bir diğer kriter ise aracın yaşı ve silindir hacmidir. Ayrıca kamyon, kamyonet ve otobüslerde bunların dışında bu araçların azami toplam ağırlıkları da dikkate alınır.

Ödeme Şekli

Her yıl iki kere ödemekle yükümlü olunan Motorlu Taşıtlar Vergisi için kolaylıklar da tanınmıştır. MTV ödeme kolaylığı, öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra anlaşmalı bankalara da bu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. MTV ödemesi yaparken peşin ya da taksitli seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

MTV İnternetten Ödeme

Aracınızın MTV borç sorgulama işlemini internetten kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ivd.gib.gov.tr web sitesine girerek “Motorlu Taşıtlar” sayfasını kontrol edebilirsiniz. Bu sayfada aracınızın MTV borç sorgulamasını gerçekleştirdikten sonra isterseniz online olarak sayfadan ayrılmadan ödemesini yapabilirsiniz.

Kasko Değeri

Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili kanunda bazı değişiklikler yapılmıştır. 2005 yılında yürürlüğe giren önemli bir gelişmeyi de sizlere hatırlatmak isteriz. Yürürlüğe giren bu madde, indirimli MTV hesaplaması ile kasko değerleri de baz alınabiliyor. Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından belirlenen bu kasko değerleri, her ay liste olarak da yayınlanıyor.

Muafiyet Durumu

Ocak ve Temmuz aylarında birer kere ödenmesi zorunlu olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, bazı durumlarda araç sahiplerini muaf bırakabilir. Bunlardan en bilineni, sakatlık durumları yüzde 90 ve daha fazla olan malûl ve engellerin araçlarıdır. Bunun dışında hurda halindeki araç sahipleri de geçmiş döneme ait borçları olmaması durumunda MTV borç ödemesi yapmak zorunda değildir. Belediye, köy tüzel kişilikleri, Türkiye Kızılay Derneği adına kayıtlı tüm araçlar da Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden muaftır.

MTV Borcunun Ödenmemesi

MTV borç sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde borcunuzun birikmiş olması durumunda, mümkün olan en kısa sürede bu vergiyi ödemeniz gerekir. Eğer ödemeyi gerçekleştirmezseniz Maliye Bakanlığı, size bir mektupla uyarıda bulunur. Buna rağmen de ödemeyi yapmazsanız banka hesaplarınıza vergi dairesince el konularak haciz işlemi başlatılır. Bunların yanı sıra MTV borç ödemesini yapmazsanız faiz işlemeye başlayacağının bilgisini de verelim. Bu faiz, ödeyeceğiniz tutarın üzerine her ay için aylık yüzde 2,5 gecikme zammı eklenecektir.

0

User Rating: Be the first one !

Ayrıca Kontrol Edin

Boyasız Göçük Düzeltme Kasko ile Yapılır Mı?

Ne derler, bilirsiniz: “Kaza geliyorum demez.” Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için daha geçerli olan bu …

Yorum Yazın