Güncel Haberler

ÖTV Nasıl Hesaplanır?

ÖTV, yani Özel Tüketim Vergisi araç maliyetlerinin önemli bir unsuru olarak bilinir. Uygulanacak ÖTV oranını bulmak için bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle, araçların motor hacmi ve ilk satış değeri gibi iki ayrı eşik gözetilir ve buna göre OTV hesaplaması yapılır. İlk başta karmaşık gibi görünen sistem biraz dikkat edildiğinde oldukça basit bir şekilde anlaşılabilir. Groupama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Ötv nasıl hesaplanır?”, Ötv indirimi nasıl hesaplanır?”, “Ötv’den nasıl yararlanılır?”, “Ötv indirimli araç nasıl alınır?”, “Ötv muafiyeti nasıl hesaplanır?”, “Ötv indirimi raporu nasıl olmalı?”, “Engelli bireyler araç alırken ötv nasıl hesaplanır?”, “Sıfır araçlarda ötv nasıl hesaplanır?” ve “Ötv matrahı nasıl hesaplanır?” gibi merak ettiğiniz sorularınızı cevaplandırdık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz!

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiştir. Daha sonra yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Avrupa Birliği’nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. ÖTV, KDV’den farklıdır ve aynı malın her el değiştirmesinde uygulanmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi sonrasında ÖTV uygulanır. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılardır.

Ötv Nasıl Hesaplanır?

1600 cc altında motor hacmine sahip ve vergisiz satış tutarı 70 bin liranın altında kalan araçlarda ÖTV oranı 2020 yılı için %45 olarak belirlenmiştir. Aynı motor hacminde ancak fiyatı 70.000 – 120.000 arasında olan araçlara %50 ve 120.000 liranın üzerinde olan araçlara ise %60 oranında ÖTV uygulanır. 2020 ÖTV hesaplama işlemlerinde diğer kategoride ise motor hacmi 1600 cc’den daha yüksek olan araçlar bulunur. Motor gücü 1600 cc – 2000 cc arasında olan araçların vergisiz satış fiyatı 170.000 liranın altında ise %100, üzerinde ise %110 ÖTV uygulanır. Eğer araç 2.000 cc üzerinde motor hacmine sahipse o zaman satış fiyatına bakılmaksızın tamamına %160 ÖTV uygulaması yapılır.

ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır? ÖTV’den Nasıl Yararlanılır?

Ötv indirimli araç nasıl alınır? Sorusu akıllarda en çok olan sorulardan bir tanesidir. Engelli bireyler araç alırken ÖTV nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabı şu şekildedir; Engelli araç alımı esnasında özel tüketim vergisi indirimini hesaplamak için öncelikle aracın vergiler hariç fiyatı bulunur. Bulunan vergisiz fiyata %18 KDV eklenerek aracın ÖTV’siz fiyatı bulunur. %90 Engelli Raporuna sahip olan bireyler %40 ve üzeri engelliliğe sahip bireyler gibi H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır ve ÖTV’siz araçlarını satın alabilirler. Ancak bireyin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV’siz araç satın alabilir. Ötv indirimi raporu nasıl olmalı sorusunun cevabı ise; raporun %90 olmasıdır.

ÖTV Matrahı Nasıl Hesaplanır?

Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına göre belirlenen vergiye tabi tutardır/değerdir. Bir kazançtaki giderler düştükten sonra, ortaya çıkan tutarın vergi hesaplamasında kullanılan gelir miktarını oluşturur.

Ayrıca Kontrol Edin

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Hayat bazen hepimize aynı oranda iyi davranmıyor ve bazen, bazılarımız diğerlerinden farklı olabiliyor. Doğuştan ya …

Yorum Yazın