Güncel Haberler

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işlemi, bir gayrimenkulün yerini tespit edebilmek için uygulanan bir eylemdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TKGM) vatandaşlara yönelik yaptığı onlarca çalışmadan biri olan parsel sorgulama, vatandaşların artık bir yere gitmeye gerek duymadan ister evinden ister cep telefonundan ya da tabletinden kendi parselinin ya da satın almayı düşündüğü parselin yerini görebilmeyi sağlar. İnternet ortamında gerçekleştirilen Parsel Sorgulama işlemi, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü’nden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü(TKGM)’nün yaptırdığı bir sorgulama işlemidir. Groupama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “parsel sorgulama nasıl yapılır?”, “tapu sorgulama”, “ada parsel sorgulama”, “tapu kadastro parsel sorgulama nasıl yapılır?”, “Cbs parsel sorgulama nasıl yapılır?”, “tarla parsel sorgulama” ve “tapu haritası nasıl sorgulanır?” gibi merak ettiğiniz soruları cevaplandırdık. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve aklınızdaki soru işaretlerini yok etmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TKGM parsel sorgu işlemini https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan gayrimenkulünüzü tespit etmek ya da almak istediğiniz gayrimenkulü sorgulamak için öncelikle il, ilçe, mahalle ve ada parsel bilgilerini bilmeniz gerekir. Bu bilgiler tapunuzun üzerinde yer alır. Bu bilgileri girip arama butonuna tıkladığınız zaman, sizi gayrimenkulünüzün bulunduğu parsele ulaştıracak detaylı işlemler gerçekleştirmenize olanak tanıyacaktır. İşte, parsel sorgulama işlemini gerçekleştirmek bu kadar kolaydır!

Ada Parsel Sorgulama

Tapu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için ada parsel numarasını bilmeniz gerektiğinden yukarıdaki paragrafta bahsetmiştik… Peki ada parsel numarasını bilmiyorsanız nasıl tapu sorgulama işlemi yapabilirsiniz? Eğer ada ve parsel bilgilerini bilmiyorsanız;

Ada pafta parsel sorgulama için bağlı olduğunuz belediyeye müracaatta bulunabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden online bir şekilde ada pafta parsel sorgulaması yapabilirsiniz. Türkiye haritası üzerinden adres bilgilerini girerek, üzerine tıkladığınız gayrimenkulün ada parsel bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Cbs Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresinden yapıldığı gibi, https://cbs.tkgm.gov.tr/ yani Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü internet sitesinden de parsel sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tarla Parsel Sorgulama

Tarla parsel sorgulama işlemleri de internet üzerinden yapılabileceği gibi, bölgenin bağlı olduğu belediyeye müracaat ederek de bulunabilir. Hangi yol size kolay geliyorsa o şekilde tarla parselinizi de sorgulayabilir, merak ettiğiniz bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ve vatandaşlara sunduğu kolaylıklar sayesinde basit işlemler ile anında tapu bilgilerinize ulaşabilir, sahip olduğunuz ya da almayı düşündüğünüz gayrimenkulün yerini görebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

deprem nedir nasıl oluşur

Deprem Nedir ve Nasıl Oluşur?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve …

Yorum Yazın