Güncel Haberler

Sağlıklı Yaşam için Yapılması Gerekenler

Gelişen teknoloji, çevre koşullarının giderek değişmesi, stresli çalışma hayatı derken sağlıklı yaşam ellerimizden kayıp gidiyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da bir şeyleri yetiştirme çabası ile sağlığımız hep ikinci planda kalıyor. Toplantıya yetişebilmek için öğle yemeklerimizi geçiştiriyoruz, trafikte çok zaman harcadığımız için spor yapmaya enerjimiz kalmıyor ya da iş yerimize yakın olduğu için havası kirli yerlerde ev tutuyoruz. Bunların hepsi bir araya geldiğinde çeşitli hastalıklar baş göstermeye başlıyor ve adını bile duymadığımız yeni hastalıklar hayatımızın bir parçası oluyor. Ama asıl unuttuğumuz şey sağlığımız yerinde olmadığı durumda hiçbir şeye yetemeyeceğimiz… Hayatta kalmamızın tek dayanağı sağlıklı yaşam… Üstelik sanıldığının aksine o kadar da zor değil. Önemli olan bunun farkında olmak ve istikrarlı bir şekilde rutinimizi bozmamak… Gelin, vereceğimiz sağlıklı yaşam önerileri ile siz de hayatınızın farkında olun ve değişimin bir parçası olun!

Düzenli beslenin

Sağlığımızı korumanın birinci ve en önemli adımı düzenli beslenme… Hepimizin en sık yaptığı hata da buradan kaynaklanıyor. Sağlıklı yaşamanın ya da kilo vermenin az yemekle alakası olduğu düşünülüyor ama düzenli beslenme konusunda hiçbirimizin maalesef istikrarı yok. Az yediğimiz zaman daha sağlıklı bir hayatımızın olacağı yanılgısı her seferinde olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bu olumsuzluklardan etkilenmemek için günde üç kere olmak şartıyla hiçbir öğünümüzü atlamamamız gerekiyor. Belirli bir süre bu düzeni devam ettirebilirsek zaten vücudumuz da hemen bu sisteme alışıyor. Tabii ki önemli detaylardan biri de bu sistemi oluştururken dengeli beslenme kurallarına da uymamız. Bu sebeple bol bol sebze ve meyve de tüketmeliyiz. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisinin glikoz olması sebebiyle özellikle meyve tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Meyvelerde bulunan glikoz, bu şekilde vücudumuzun ihtiyacını karşılayacaktır. “Sağlıklı yaşam için ne yapmam gerekir?” diyorsanız, bu maddeyi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Uyku saatlerine dikkat edin

Gün boyu oradan oraya koşturmaktan, işleri yetiştirmeye çalışmaktan ve bunun gibi bir sürü sebepten vücudumuz yorulur. Eğer biz dinlenmesine müsaade etmezsek, o da sağlığımız için tehlikeli bir durum olarak karşımızda belirir. Tam da bu sebepten bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına uyku saatlerimize çok dikkat etmeliyiz. Burada da önemli olan sadece uyumak değil kaliteli bir uykudur. Gece 21:30 gibi salgılanmaya başlayan, 02:00 gibi zirveleri gören melotonin hormonu sayesinde vücudumuz kendini onarır ve hormonlarımız düzene girer. Kalite uyku için de bu saatlerde uykuda olmamız gerekir.

Spor yapın

Biliyoruz, hayat yeteri kadar yorucu. Bütün gün evde ya da işte zaten yoruluyoruz. Ama spor, zaten bu yorgunluğu almak için var. Daha zinde, daha sağlıklı devam edebilmemiz için spora ihtiyaç duyuyoruz. Üstelik spor yapmak için ille de salona gitmemize gerek yok. Gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanabiliriz. İstediğimiz zaman aralığında, tercih edilen zorluk derecesinde spor hareketlerini internette bulabiliriz. Çok sayıda farklı YouTube kanalında size uygun egzersizler bulabilirsiniz. Bu şekilde spor yapmak bizim için eziyet olmaktan çıkıp sağlıklı yaşam sürmemize katkıda bulunur. 

Alkol ve sigaradan uzak durun

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en temel kurallarından biri alkol ve sigarayı hayatımızdan çıkarmaktır. Bu konu sağlıklı yaşam önerilerinin en başında gelir. Sigaradaki nikotin sebebiyle dokulardaki kan ve oksijen miktarı zamanla azalır. Doku beslenemedikçe de hasar her geçen gün artmaya başlar ve artık geri dönüşü olmayan noktalara ulaşır. Bunun yanında özellikle çocuğu olan anne-babalar, çocuklarının yanında sigara içmediklerinden bahseder. Ancak yanlarında içmeseler de yapılan araştırmalara göre kıyafete sinen nikotinin bile olumsuz etkilerinin süreceği yönündedir. Alkol ise en fazla beyinde tahribat yaratır. Beyin hücrelerini yavaş yavaş yok etmesiyle birlikte zamanla beyin küçülür ve hafıza kayıpları ortaya çıkmaya başlar. Bu sebeple “Sağlıklı yaşam için ne yapmam gerekir?” sorusunun cevaplarının en değişmez maddesi, bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak ya da hiç başlamamaktır.

Ayrıca Kontrol Edin

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Biz her ne kadar kaliteli yaşayıp sağlığımızı ön planda tutsak da bazen her şey istediğimiz …