Güncel Haberler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

“Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” Hepimiz, en az bir kere bu tartışmaya dâhil olmuşuzdur. Dost meclislerinde uzun uzun kendi savunduğumuz cevabı dillendirmişizdir. Herkesin kendi inandığı cevap başka olsa da gezmek, deneyimlemektir. Bir kültürü, orada yaşayan insanlarda görmektir, anlamaktır. Bu sebeple “Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin.” der Mark Twain. Çünkü bir seyahat planlamak, aynı zamanda şehri analiz etmektir. O şehirde neler yapılır, ne yenir gibi bilgileri araştırmak gerekir. Dolayısıyla seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler, çok uzun bir liste olarak önümüze gelir. Bu yazımızla, seyahate giderken size rehberlik etmek istiyoruz.

İyi araştırın

Seyahat çıkmadan yapılması gerekenler listesinin en başında, öncelikle gidilecek yere iyi karar verilmesi gerektiği geliyor. Yani daha seyahat planlama aşamasındayken, gideceğiniz yerin sizin şartlarınıza uygun olup olmadığını iyi araştırmalısınız. Mutfağı, para birimi, uzaklığı gibi konularda hayal kırıklığına uğramamanız için ilk adımı mutlaka araştırma ile atmalısınız.

Kıyafetlerinizi belirleyin

Seyahat planlama aşamasında her zaman en kafa kurcalayan soru, hangi kıyafetleri seçeceğinizdir. Ya çok fazla kıyafet götürüp yükümüzü artırırız ya da çok az alıp gittiğimiz yerde muzdarip oluruz. Siz iyisi mi seyahate çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin ve günlük olarak giyecekleriniz listesini buna göre yapın. Bir gün önceden bu planı yaparsanız hem hava durumunu daha gerçekçi öğrenebilirsiniz hem de son dakikaya bırakmayacağınız için eliniz ayağınız birbirine girmez.

Sıkılmamak için önlem alın

Seyahate giderken bazı aşamalarda bol bol vaktinizin olacağını unutmayın. Bu vakit bazen bir uçak rötarında bazense şehirde toplu taşıma sırasında karşınıza çıkabilir. Bu beklemelerde sıkılmamak açısından seyahate gitmeden önce evde film, kitap ve müziklerinizi indirin ki internet bağlantısı aramak zorunda kalmayın.

Kontrol işlemlerini atlamayın

Eğer uzun bir seyahat planlaması yapmışsanız, döndüğünüzde bir sürprizle karşılaşmamak için önleminizi almalısınız. İşe, evi temizlemekle başlayabilirsiniz. Böylelikle seyahatiniz bittiğinizde sizi karşılayan temiz evinizde kendinize zaman ayırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, seyahate çıkmadan önce buzdolabınızı da kontrol etmenizde de yarar var. Uzun seyahatiniz süresince bozulma ihtimali olan yiyecekler, dönüşte canınızı sıkabilir. Son olarak pencerelerin ve ısıtma sistemlerinin kapalı olduğundan emin olmadan evden çıkmayın.

Şehri önceden araştırın

Seyahatiniz süresince yepyeni insanlarla tanışmaya, onların hayatlarına dokunmaya hazır olmalısınız. Bu insanlarla yapacağınız muhabbet aralarında, onların kültürünü de analiz edebileceksiniz. Bu sebeple seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler listesinin olmazsa olmazı, şehrin gidilecekler yerlerinin araştırılmasıdır. Lokal lezzetleri nerede deneyimleyeceğinizi, hangi müzenin nerede olduğunu seyahate çıkmadan önce listelerseniz, çizeceğiniz bir rota ile vakit kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Navigasondan yararlanın

Seyahat etmek, size bambaşka dünyaların kapılarını açar. O kapıları açmanın en iyi yolu da şehri adım adım gezmektir. Üstelik bunun için teknoloji de sayısız avantaj sunar. Seyahate çıkmadan önce telefonunuza indireceğiniz uygulamalar ile şehrin tadını çıkarmanız için tüm engelleri ortadan kaldırabilirsiniz. HERE WeGo, Sygic Travel ve Voice Translator gibi offline navigasyonları tercih edebilirsiniz.

Vize işlemlerini önceden halledin

Yurt dışına seyahat edecekler için en meşakkatli adım, vize başvurularıdır. Vize gerektiren bir ülkeye seyahate gideceksiniz, vize işlemlerini son aşamaya bırakmamalısınız. Herhangi bir ret durumunda seyahat planlaması boşa gidebilir. Hatta bazı ülkeler için aylar öncesinden vize almanız gerektiğini unutmayın.

Tüm seyahat planlaması içerisinde son adım olarak kendi güvenlik tedbirini almayı unutmamanızdır. Özellikle tek başına yolculuk edecekler, her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamalıdır. Kan grubunuzu, acil durumlarda aranabilecek bir kişinin isim, soy isim ve telefon numarasını kendi iletişim bilgilerinizle birlikte, bir kâğıda yazın ve bu kâğıdı da cüzdanınıza koyun. Cüzdanınız bile kaybolsa bir yardımsever imdadınıza yetişecektir.

Ayrıca Kontrol Edin

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir? Hangi Riskler Kapsama Altındadır?

Seyahat Sağlık Sigortası, yurt içi ve yurt dışına yapacağınız seyahatlerde başınıza gelebilecek sağlık risklerine karşı …