Güncel Haberler

Sigorta Poliçesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sigorta Poliçesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sigortacılık sektörünün yegâne terimlerinden sigorta poliçesi, trafik, konut, kasko demeden çoğu sigorta türünde karşımıza çıkıyor.

Peki, nedir bu sigorta poliçesi?

Poliçe, İtalyanca “polizza” isminden dilimize geçmiş olup tarafların sorumluluklarını belirleyen sigorta anlaşmasının yazılı haline verilen isimdir. Poliçelerde; muhatap, keşideci ve lehtar olmak 3 ayrı kişi yer alır. Sigorta yaptırılırken sigorta poliçesinin olması şarttır. Poliçelerde bulunması gereken belli başlı zorunluluklar ve belgeler yer alır.

Poliçelerde olmazsa olmaz belgeler

Sigortacı ve sigortalının yanı sıra varsa menfaattarın ismi ve adresi,

Sigortanın türü,

Sigorta başlangıç ve bitiş tarihlerinin bilgileri,

Sigorta ücreti,

Teminatlar,

Poliçenin prim tutarı, ödeme planı ve düzenleme tarihidir.

Bu bilgilerle hazırlanan poliçeler imzalanarak genel/özel şartlar dokümanı ile teslim edilir.

Sigorta genel şartları

Sigorta genel şartları sigorta poliçesi ve kapsamını ifade eder. Sigorta yaptırmak isteyen kişilerin tüm sigorta şirketlerinde aynı olan genel şartlar dokümanını, imzalaması zorunludur.

Özel durumlar ve teminatlar

Poliçelerde özel durumlar ve teminatlar bölümü yer alır. Sigorta poliçenizde varsa teminat almak istediğiniz özel durumları belirtebilirsiniz. İhtiyaca uygun esneklikler genel şartlar dâhilinde yapılmaktadır.

 

Sigorta türü fark etmeksizin, sigorta poliçenizin içeriğine dikkat edin. Teminat altına almak istediğiniz risklerinizin kontrolü sizde olsun! Sigorta poliçesi sahibi olabilmek için Groupama Sigorta’nın sunmuş olduğu güvenilir sigorta ürünlerini inceleyebilir ya da 0 850 250 50 50 numaralı Groupama Müşteri Hizmetleri Hattı’nı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …

Yorum Yazın