Güncel Haberler

Spor yapmanın, su içmenin ve bunun özelinde yürümenin faydaları nelerdir?

Sağlıklı yaşamın en koşulu spordur. Peki, sporun faydaları nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Sporun faydaları:

 • Yaşam kalitenizi artırır.
 • Zinde hissetmenizi sağlar.
 • Kalp rahatsızlığı riskini minimuma indirir.
 • Yüksek tansiyon riskini azaltır, tansiyon kontrolüne yardımcı olur.
 • Kalp ritmini düzenler.
 • Kalp damar dolaşımını geliştirir.
 • Kalp hastalıklarını önler.
 • Uykuyu düzenler.
 • Vücuda esneklik verir.
 • Psikolojiyi iyileştirir.
 • Kalp çarpıntılarını azaltır.
 • Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklılığı artırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Motivasyonu artırır.
 • Kemik gelişimine yardımcı olur.

Her gün spor yapmak zararlı mı?

Sporla ilgilenenlerin akıllarına gelen “her gün spor yapmak zararlı mı?” sorusunu mercek altına aldık.  Çağımızın en büyük problemi hareketsizlik… Pek çok hastalığın sebebi hareketsizlik durumunun tek çözümü ise düzenli aralıklarla spor yapmak! Ancak burada önemli olan spor yaparken hangi egzersizlerin hangi yaş aralığına uygun olduğunu belirleyip zaman çizelgesine uyarlamak.

Her bireyin metabolizması farklı çalışır. Bu yüzden hangi sporun size uygun olduğunu belirleyip herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığı konusunda bir uzmana danışmanızı öneriyoruz. Hazırlık aşamasının ardından düzenli bir şekilde spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Haftanın her günü spor yapılır mı?

Her gün spor yaparken stres hormonu salgılayan kaslar, bunun sonucunda kendini tamir edemeyecek hale gelebilir, tahrip olabilir, ev, sosyal, iş, hayat kalitesi bozulabilir, bağışıklık sistemi olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden profesyonel futbolculara, yüzücülere, ağır egzersiz yapan kişilere her gün spor yapmak önerilmez.

Ancak “haftanın her günü spor yapılır mı?” sorusuna her spor dalı farklı cevap vermektedir. Kimi spor dallarında her gün antrenman yapılmaktadır.

Haftada 2 gün spor yeterli mi?

Sporun faydalarını hissedebilmek için spor faaliyetlerinin yaşam rutini haline dönüşmesi gerekir. Bu anlamda yeni başlayanlar için gün aşırı spor yapmak faydalı ancak spor düzene oturduğunda kilo kaybı beklentisi yoksa haftada 2 gün spor yapmak yeterli olacaktır.

Kilo vermek için haftada kaç gün spor yapılmalı? Zayıflamak için günde kaç saat spor yapılmalı? Sorularının cevapları yazımızın devamında…

Sağlık için hafta iki gün 30-35 dakika, kilo vermek için ise haftada en az 4 gün 45 dakika spor yapmak şart.

Su içmenin faydaları

Vücudun en değerli besin kaynağı su; beden, ruh ve sinir sağlığını önemli ölçüde etkiler. Peki, “su içmenin faydaları nelerdir?” Gelin, birlikte inceleyelim.

-Saç sağlığına iyi gelir.

-Ağız kokusunu önler.

-Unutkanlık ve dikkat problemlerinin önüne geçer.

-Stres ve gerginliği azaltır.

-Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

-Sindirim sistemini düzenler.

-Vücut direncini artırır.

-Cilt sağlığına iyi gelir.

-Vücut ısısını dengeler.

-Kan basıncını dengeler.

Yürümenin faydaları nelerdir?

Uzmanlar, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, depresyon, bazı kanser türleri, kalp krizi ve obezite gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak ve uzun, sağlıklı bir ömür için, mümkün olduğunca her sabah yarım saat yürümenizi tavsiye ediyor.

Hatırlatma: Yürüyüşe başlamadan önce esneme ve ısınma hareketleri yapmayı unutmayın!

Yürüyüş, su tüketimi, spor faaliyetleri sağlığınız için oldukça faydalı. Bunun yanı sıra sağlıklı yaşam için bulunabilmek için teknolojik uygulamalardan destek alabilirsiniz.

Groupama’dan Cebinizdeki Sağlık Asistanı Healpy

Sigorta sektörünün önemli oyuncularından Groupama, sağlıklı yaşamı destekleyen uygulamaları bir arada sunan yeni bir mobil aplikasyon geliştirdi. IOS ve Android’e uyumlu olan Healpy; Adım Adım Sağlık bölümüyle kullanıcılarını yürümeye teşvik ederken, Lıkır Lıkır Sağlık bölümüyle de günde tüketilmesi gereken su miktarına ulaşma konusunda rehberlik yapıyor. Herkese açık olan aplikasyon; yakındaki nöbetçi eczaneleri listeleme, doktor randevularını takip etme, ambulans çağırma gibi özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Uygulama hakkında detaylı bilgi almak isteyenleri şöyle alalım.

Ayrıca Kontrol Edin

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Biz her ne kadar kaliteli yaşayıp sağlığımızı ön planda tutsak da bazen her şey istediğimiz …