Güncel Haberler

Stajyer Ehliyet Nedir ve Kuralları Nelerdir?

Çocukken, birçoğumuz için reşit olmak demek ehliyet sahibi olmak demekti. 18 yaşımızı doldurup bir an önce kursa gidip, sonrasında da hemen ehliyetimize kavuşabiliyorduk. Ancak trafik şartlarının değişmesi ve nüfusun giderek artması sebebiyle ehliyet uygulamasında da bazı değişikliklere gidildi ve hayatımıza “Stajyer ehliyet” diye bir kavram girdi. Bir süre herkes kendine göre yorumlasa da artık “Stajyer ehliyet nedir?” sorusunun cevabı, tam anlamıyla netlik kazandı diyebiliriz. 2016 yılında hayatımıza giren stajyer ehliyet ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Neden önemli?

Stajyer ehliyet uygulamasının hayatımıza girmesinin ise önemli nedenleri var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkemizdeki nüfus yoğunluğu giderek fazlalaştığı için trafik sorunu da paralel bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu da trafik sorunu ne yazık ki kaosa sebep olduğundan insanlar, daha sabırsız bir şekilde araba kullanmaya başlıyor. Buna bağlı olarak da kazalar, can kayıpları yaratıyor. Bu kaosun önüne biraz olsun geçebilmek için insanlara caydırıcı bir takım düzenlemeler getiriliyor ve stajyer ehliyet hayatımıza bu şekilde giriyor.

Ne anlama geliyor?

Stajyer ehliyet, stajyer sürücülerin sahip olduğu ehliyet demek. Burada önemli olan bu sürücülerin, iki sene boyunca kontrol altında olmasıdır. Yani iki sene boyunca stajyer sürücünün 75 ceza puanına ulaşmaması gerekiyor. Stajyer ehliyet kuralları arasında öncelikli konu, bu ceza puanı. Ceza puanı 75’i geçen sürücüleri ise bazı aşamalar bekliyor. Öncelikle ehliyetine el konuluyor ve ardından psikolojik durumunun analizi için psikoteknik testine tabi tutuluyor. Eğer bu testten geçebilirseniz yeniden sürücü kursuna kayıt olarak ehliyetinizi geri alabiliyorsunuz.

Ceza puanları

Stajyer ehliyet kanunu gereği iki sene boyunca trafik kuralları konusunda ekstra dikkatli olmanız bekleniyor. Çünkü eğer 75 ceza puanı aşılırsa yeniden stajyer ehliyet sahibi olmanız için bir takım fedakârlıklarda bulunmanız gerekiyor. Bunun için de stajyer ehliyet kurallarını çok iyi bilmelisiniz. Bunun için ceza puanlarının kendi içinde dörde ayrıldığını söyleyebiliriz. 20, 15, 10 ve 5 olmak üzere dört bölüme ayrılan stajyer ehliyet puanlarının içerikleri de önem derecesine göre değişiyor. Stajyer ehliyet uygulaması için 20 puan ceza almanıza sebep olacak maddelerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kırmızı ışık ihlali
 • Takip mesafesine uymama
 • Şerit değiştirme
 • Dönüş kurallarını ihlal
 • Stajyer ehliyet belgesinin sınıfına uygun olmayan araç kullanımı

Stajyer ehliyet kuralları arasında 15 ceza puanı kaybetmenize neden olacak maddelerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

 • Hız kurallarına uymama
 • Emniyet kemeri takmama
 • Gereksiz sis lambası kullanımı
 • Karşıdan gelen aracın geçişini zorlaştırma

Stajyer ehliyet uygulaması ile 75 ceza puanını geçmemeniz gerekirken kaybedileceğiniz 10 puanın sebepleri de aşağıdaki şekildedir:

 • Aracı tescil etmeden trafiğe çıkma
 • Muayenesiz araç kullanma
 • Araçtaki teknik değişiklikleri bildirmeme
 • Cep telefonu kullanma

Son olarak 5 ceza puanına neden olacak stajyer ehliyet kuralları arasında en bilinmesi gereken madde, stajyer ehliyet belgesinin yanında bulundurmamaktır.

Belge iptali

Stajyer ehliyet sahibi iseniz bilmeniz gereken çok önemli bir konu olduğunu da hatırlatmak isteriz. Stajyer ehliyet kuralları arasında yer alan iki yıl boyunca dikkat edeceğiniz konuları tekrarlamanız durumunda daha ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Trafik ışık ihlali, hız sınırına uyulmaması, dönüşlerde geçiş haklarının ihlali üst üste üç kez yaşanırsa veya can kaybı yaşanan bir trafik kazasında asli kusurlu olursanız stajyer ehliyet belgesi haklarınızın tamamı iptal ediliyor.

Hatırlatma
onwin

Stajyer ehliyet kanunu yürürlüğe girdikten sonra, şu zamana kadar alıştığımız tüm sistem değişmiş oluyor. Bunlardan biri de ehliyet belgelerinin ömür boyu kullanma hakkına sahip olmamamız! Yeni yönetmeliğe göre otobüs, kamyon gibi araç sürücülerinin 5; otomobil ve motosiklet sürücülerinin ise 10 yılda bir sağlık raporu alarak ehliyetlerini yenilemeleri gerekecek.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …

Yorum Yazın