Güncel Haberler

Trafiğe Çıkmadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gereken Trafik Kuralları

Artık insanların şehirden uzaklaşma isteği sebebiyle merkezden uzak yerlerde yükselmeye başlayan evlerde yaşıyoruz. Bu sebeple araçlara daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. İşimize ya da okulumuza giderken toplu taşımayla daha kolay gideceğimizi bilmemize rağmen aracın rahatlığından vazgeçemiyoruz. Haliyle trafik, önlemez boyutlara ulaşıyor. Artan trafikle, kaza oranları da yükselişe geçiyor. Kazaların sebebi çok çeşitlilik gösterse de bazılarımızın sabırsızlığı bazılarımızın trafik kuralları konusunda bilgisiz oluşu, bu artışı durduramıyor. Sabırsız olan insanları değiştiremeyeceğimizden, biz de en azından trafik kuralları hakkında bilgisi olmayanları bilgilendirmek istedik ve trafiğe çıkmadan önce mutlaka bilinmesi gereken trafik kurallarını sizler için derledik.

Aracınızı tanıyın

Trafiğe çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli kural, kullanacağınız aracı iyi tanımaktır. Araç seyir halindeyken ihtiyaç duyduğunuz bir fonksiyonun nerede olduğunu bilmediğinizi hayal eder misiniz? Çok can sıkıcı sonuçlar doğurabilecek böyle bir durumla karşılaşmamak için kullanacağınız fonksiyonları mutlaka sürüşe başlamadan önce keşfetmelisiniz.

Takip mesafesini koruyun

Trafikte nelere dikkat etmeliyiz?” sorusu karşımıza çıktığında ilk verilecek cevaplardan biri, takip mesafesini korumak olacaktır. Çünkü siz her ne kadar tüm kurallara uysanız da takip mesafesini korumadıktan sonra hepsi geçerliliğini yitirecektir. Akan bir trafikte, sabit bir hızla gittiğinizi düşünün. Her şey yolunda görünüyor ancak takip mesafesini korumak aklınıza gelmediğinden öndeki araca çok fazla yaklaştığınızın farkında değilsiniz ve öndeki araç ani bir şekilde duruyor. Nasıl sonuçlar doğurabileceğini hiç aklınızdan çıkarmayın ve bu konuda her zaman dikkatli olun.

Hız limitlerini aşmayın

Hepimizin bildiği gibi araç kazalarının büyük çoğunluğu aşırı hızdan meydana geliyor. Özellikle boş yolda gaza fazla yüklenen sürücüler, herhangi bir riskli durumla karşılaştığında direksiyon hâkimiyetini kaybederek kaza yapıyor. Ancak bunu önlemenin yolu, aracı çok yavaş kullanmak da değil. Çok yavaş hızla seyreden araçlar da trafik düzenini bozacağından kazalara neden olabiliyor. Burada da devreye hız limitleri giriyor. Her yol için ayrı belirlenen hız limitleri, trafiğin düzenini ayarlamak için var.

Tabela okuyun

Bir yere yetişmeniz gerekiyor ve o bölge hakkında hiçbir fikriniz yok. İnanın, her gün yüzlerce kişi sizinle aynı sorunu yaşıyor. Bununla başa çıkmanın çözümü de çok basit: Tabela okuma… Eğer o bölgede riskli bir durum varsa bunların hepsi tabelalar aracılığıyla size ulaştırılıyor. Yakınlarda okulun olması, inşaat alanından geçilmesi, hayvanlarla karşılaşabileceğiniz ya da buzlanma olabileceğinin bilgilerinin tamamı bu tabelalarda yer alıyor. Önemli olan araç kullanırken tabela okuma konusundaki hassasiyetiniz…

Kötü hava şartlarına hazırlıklı olun

Aktif olarak araç kullananlar çok iyi bilir. Hafif yağan bir yağmur bile araç kullanırken çok dikkat dağıtabilir. Camların buğulanması, bunun en çok yaşanan örneklerinden biridir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için aracınızın havalandırma sistemini çalıştırmanız yeterli olacaktır. Defrost ayarında çalışacak bu sistem sayesinde ön camlarınızda buğu kısa sürede devre dışı kalacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken trafik kuralları arasında yağmurlu havalarda farınızı yakmanız da yer alır. Çünkü karşı yönden, aracının buğusunu bir şekilde gidermeyi başaramayan sürücüler gelebilir ve farınız yanmadığı için sizi seçmekte zorluk yaşar.  Trafiğe çıkmadan önce bilmeniz gereken bir diğer önemli kural ise soğuk havaların da çok tehlikeli olabileceğidir. Çünkü soğuk havalarda ağaç ve köprü gibi bölgelerin gölgesi olan yerlerde aşırı buzlanma meydana gelebilir. Böyle yerlerden geçerken hızınızı iyi ayarlamalı, sakin kalmaya özen göstermelisiniz. 

Sollama yaparken dikkat edin

Şerit değiştirmeniz gereken durumlarda atlamamanız gereken bazı noktalar var. İlk olarak sollama yapmadan önce yan aynalarınızı muhakkak kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer geçmek istediğiniz şerit sollama yapma konusunda elverişliyse, sinyalinizi verip hızınızı artırabilirsiniz. Unutmamanız gereken diğer konu da karşıdan ya da geriden gelen bir araç varsa, geçiş mesafesinin en az iki katı kadar aracınızdan uzak olması gerektiğidir. Aksi durumda hatalı sollama problemiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu hatalı sollama problemini engellemek için yan aynayı kafanızda ikiye bölerek aynanın sağ tarafına bakabilirsiniz. Eğer o bölgede bir araç yoksa geçiş hakkına sahip olursunuz.

Ayrıca Kontrol Edin

Sovtaj ve Sovtaj Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Sigorta şirketlerinin uyguladığı sovtaj, özellikle kasko sigortalarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Sovtaj ne demek?” …