Güncel Haberler

Trafik Cezaları Nelerdir? Hangi Durumlarda Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hayatımızın büyük bölümü trafikte geçtiğinden, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için bu trafik, çoğu zaman çileye dönüyor. Yalnızca trafik sıkışıklığı değil başka değişkenlere karşı da çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bir anlık dikkat dağılması ya da araç kullanırken başka bir şeyle ilgilenilmesi, ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bunların önüne geçebilmek ve sürücülerin tam konsantrasyonla yola odaklanması için Karayolları Trafik Kanunu’nun ciddi yaptırımları var. Sürücü için caydırıcı olması sebebi ile trafik cezalarında herhangi bir esneklik de sağlanmıyor. Özellikle yeni yılın gelmesi ile birlikte zamlanan trafik cezaları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için araştırma yaptık. Trafik cezaları nelerdir? Hangi durumlardan dikkat edilmesi gerekir? Birlikte inceleyelim.

Alkollü araç kullanma

“Bir taneden bir şey olmaz.” diyerek çıkılan hiçbir yoldan hayır gelmemiştir, çünkü genelde bir tane diye başlanılan konuşmalar, sınırı olmayan bir alkol alımına doğru gider. Yalnızca kendinize değil, kendi şeridinde seyir halinde olan diğer sürücüleri de tehlikeye atarsınız. Direksiyon hâkimiyetini kaybedebilir ya da şeritleri takip edemeyebilirsiniz. Bu yüzdendir ki trafik cezaları içinde en yüksek olanlardan biri, alkollü araç kullanmaktır. Yeni tarifeye göre 2.498 TL olarak belirlenen alkollü araç kullanma cezası, promil limitinin aşılması durumunda kamu davasına kadar gider.

Muayenesiz aracın trafiğe çıkması

İnsanlar gibi araçlar da bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle yaşı büyük araçların trafikte arıza yapması, yaptığı arıza sebebiyle can kaybına neden olacak sonuçlar doğurmasını engellemek adına araçlara muayene yaptırılması zorunludur. İki senede bir yaptırılması gereken muayene sonrası, güvenli sürüş konusunda gerekli ortam sağlanır. Bu sebeple muayenesiz aracın trafiğe çıkması, kabul edilebilir olmadığından cezası da vardır. Geçtiğimiz sene 108 TL olan muayenesiz aracın trafiğe çıkması cezası, 2019 yılında 291 TL’ye yükseltilmiştir. Bu ceza kesildikten itibaren bir hafta içerisinde muayenenizi yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde aracınızın bağlanma sorunuyla baş başa kalabilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçme

Trafiğin düzenli akması için belirli bir sistem çerçevesinde yanan trafik ışıkları, yayalar ve sürücüler açısından hayati önem taşır. Hız sınırını buna göre ayarlamanız gerekir ve sebep her ne olursa olsun kırmızı ışıkta geçme hakkı kimseye tanınmamıştır. İstisna durumlar olduğu zaman ayrıca değerlendirilen kırmızı ışıkta geçme cezası ise 235 TL olmuştur. Üstelik son bir yıl içerisinde üç ya da daha fazla üst üste kırmızı ışıkta geçtiğiniz tespit edilirse ehliyetinizin elinden alınma riski de vardır.

Hız sınırının aşılması

Ülkemizdeki trafik kazalarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan hız sınırının aşılması sorunu, hâlâ ağır can kayıplarına neden oluyor. Hızı artan aracın hâkimiyetinin de aynı oranda zorlaşması sebebi ile aşırı hız yapan sürücüler, anlık bir dikkat kaybı ile bile ciddi kazalara neden olabiliyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun belirlediği oran ise şu şekilde: Sürücü, hız sınırını yüzde 30 ile 50 arasında aşıyorsa 604 TL, yüzden 50’den fazla hız limitini aşıyorsa 1.240 TL cezaya tabi tutuluyor. Bu cezalarla hız sınırının aşılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Diğer trafik cezaları

Trafik cezaları arasında en büyük cezaları olanları az çok hepimiz biliyoruz. Peki ya bilmediklerimiz? 2019 yılında tüm trafik cezalarına zam gelmesi sebebi ile tüm trafik cezaları hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor. Örneğin; araç kullanırken telefonla uğraşmanın da bir bedeli var. 235 TL olarak belirlenen bu trafik cezası, eskiden 108 TL idi. Sürücülerin trafikte dikkat etmesi gereken bir diğer kural ise yayalarla ilgili. Eğer sürücü, yayanın geçiş üstünlüğü olan yerde herhangi bir kuralı ederse 488 TL trafik cezası alacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Hayat bazen hepimize aynı oranda iyi davranmıyor ve bazen, bazılarımız diğerlerinden farklı olabiliyor. Doğuştan ya …