Güncel Haberler

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

YAKIT TASARRUFU NASIL YAPILIR   ?

 

Ülkemizde artan benzin fiyatları ,  araç kullanıcılarına gün geçtikçe yakıt

tasarrufu hakkında tüketimin en aza indirebilmeleri için pratik yollar ile yakıt maliyetlerini azaltma konusunda farklı düşüncelere ve uygulamalara itmektedir.

Araç sahipleri araçlarının çok yaktığından şikayet ederken yapılması gereken uygulamaları yapmadıkları için , maliyetler ile birlikte araçlarının fazla yakmalarına sebep olmaktadırlar.

Peki araçlarda yakıt tasarrufu nasıl sağlanır ?

En önemli etkenlerden biri ,  araç bakımlarının zamanında ve eksiksiz yapılmış olmasıdır.  Özellikle motor yağının zamanında değiştirilmesi ile birlikte bunlara etken olan hava filitre ve ateşleme sistemlerinin temiz olması aracınızın ömrünü uzatmak ile birlikte yakıt tasarrufunda önemli ölçüde etken olmaktadır.

Aracın bakımı ,  motor ısıtmak için beklenilen süre ( 15-20sn fazla olmamalı ) lastik basınç ayarları , ani hızlanma ve ani durmalar , Doğru viteste ilerlemek, gereksiz frenler , yüksek hız ve devirsiz kullanım ile birlikte güvenli olmayan sürüş teknikleri uygulanmaya devam edildiği sürece aracımızın ömrü ve yakıt maliyetinde artış gözlenmektedir.

90km/h den sonraki hızlarda her 1 km /h artış yakıt tüketimine %2-5 oranında arttırmaktadır. Saate 120-130 km hızla giden bir araç 80-90 Km hızla giden bir araca göre %25 oranında fazla yakıt tüketmektedir.

Sürüş tarzımızı değiştirmek ile birlikte aracımızı korumak adına ifade edilen içeriklerin uygulanması halinde %15 -20 oranında yakıt maliyetinize iyileşme olduğunu görebileceksiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Boyasız Göçük Düzeltme Kasko ile Yapılır Mı?

Ne derler, bilirsiniz: “Kaza geliyorum demez.” Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için daha geçerli olan bu …