Güncel Haberler

Yazın yola çıkmadan önce aracınızın bakımı nasıl olmalı?

Tatile gitmeden hem sizin hem sevdiklerinizin can ve mal güvenliği için almanız gereken önlemleri sizler için listeledik.

Yetkili Serviste Yaptırabileceğiniz Bakımlar ve Kontroller

Yolculuk öncesi uymamız gereken faydalı bilgiler: Serviste yapılacaklar

Lastikleri Kontrol Edin

Aracınızla tatile gitmeden önce alacağınız önlemlerin başında aracınızın lastiklerini kontrol etmeniz gelmektedir. Lastiğinizin havasını ve diş derinliklerini (diş ve kanal derinlikleri 3 mm’den fazla olmamalıdır) kontrol etmekte fayda var. Aracınızın elit escort ankara lastikleri 5 yıldan eski olmamalıdır. Lastiklerinizde baloncuk oluştuğu fark edilirse direk değiştirilmeli ve yedek lastik gözden geçirilmeli. Yaz mevsiminde kış lastikleri kullanmayın. Aracın bakım ve kontrollerini yaptırıp bu gibi durumları mutlaka kontrol ediniz.

Aracınızı yetkili servise götürerek frenlerini, motor yağını, elektrik sistemini, rot-balans ayarlarını kontrol ettirmek yaz bakımı yerine de geçecektir.

Yetkili servisinizde dikkat edeceğiniz bir diğer husus, aracınızın amortisörleri, amortisör takozları ve diğer süspansiyon sistemleridir. Unutmayın, patlak amortisörler aracınızda savrulmaya ve kaymalara neden olarak trafik güvenliğinizi tehdit edebilir.

Ayrıca, aracınızın fren takımı kontrol edilmeli, hidrolik sıvısı full duruma gelmeli, disk ve baltalar değiştirilmelidir. Bu gibi durumları ihmal etmeyin.

Motor ve Şanzıman Yağlarına Dikkat

Yaza girerken aracınızın motor ve şanzıman ayarlarının tam olması gerekmektedir. Değişim zamanı gelmiş aksesuarların değiştirildiğinden emin olun.

Silecek Lastiklerini Kontrol Edin

Uzun yolculuk öncesi aracın silecek lastiklerini kontrol ederek silecek suyunun tam olduğundan emin olunmalıdır.

LPG Sisteminiz Var mı?

LPG ile çalışan bir aracınız varsa uzun yol öncesi mutlaka LPG sisteminizin bakımı yapılmalıdır.

Konforunuz Önemli

Yaz aylarında yolcu konforu için gerekli en önemli özelliklerden biri de klima ve havalandırma sistemleridir. Aracınızın mevcut sistemini kontrol edin.

Sürüş Güvenliğiniz İçin Aydınlatmaları Kontrol Edin

Hem kendinizin hem de trafikteki diğer yolcuların güvenliği için aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanlarını gözden geçirilmeli. Aracınızın lambaları patlaksa ya da sararma/matlaşma varsa yenisi ile değiştirmenizde yarar var.

Aynaları ve Camları Kontrol Edin

Aracınızın aynaları kırık veya çatlaksa yenisi ile değiştirilmelidir.

Aküye Dikkat!

Aracınızın dinamosu aküyü şarj ediyor mu? Bu soruyu ihmal etmeyin.

Aracınızın Göstergelerini ve Sigortaları Gözden Geçirin

Ayrıca, tüm göstergeler (hararet, yakıt vs.) kontrol edilmeli, yanlış gösteren ekranlar tamir edilmeli, arızalı sigortalar değiştirilmelidir.

Kendinizin Yapabileceği Bakımlar ve Kontroller

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk Yardım Çantası Bulundurun

Trafik kuralları arasında yer alan araç içerisinde ilk yardım çantası bulundurma kuralına pek çok sürücü ne yazık ki yeterli özeni göstermiyor. Seyahate çıkarken mutlaka ilk yardım çantanızı yanınızda bulundurun.

Takım ve Avadanlıkları Hazırlayın

Trafikte ne olacağı belli olmaz… Kriko, bijon anahtarı, tornavida ve pense gibi gereçleri ve reflektör ve fosforlu yelekleri aracınızdan eksik etmeyin.

Her Duruma Karşı Önlem Alın

Trafikte karşılaşacağınız her duruma karşı elektrikli çakmak pompası ve takviye kablosu gibi gereçleri aracınızda bulundurun.

Aracınızı Temizleyin

Uzun yol öncesi aracımızın iç dış temizliğini yapmalıyız. Aracımızın iç kısmında normalden daha fazla zaman geçireceğiniz için tozlardan kurtulmanız alerjik rahatsızlıkları önleyecektir.

Emniyet Kemerlerinizi Kontrol Edin

Güvenli sürüş için hem sürücünün hem de diğer yolcuların mutlaka emniyet kemeri takması gerekmektedir. Seyahate öncesi emniyet kemerleri ve tertibatı elle teker teker kontrol edilmelidir. Çalışır durumda olmayan bir emniyet kemeri fark ederseniz yetkili servisinizden yardım isteyin.

Dinlenin

Yolculuk öncesi güzelce bir dinlenin. Uykulu ve yorgun bir şekilde araç kullanmak dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilir. Yolculuk esnasında 4 saatte bir 30 dakika mola vermek uygun olacaktır. Son olarak bir gün içinde 8 saatten fazla araç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yolculuğunuz 8 saatten fazla sürecekse iki şoförle yola çıkabilir ya da otel-motel veya misafirhanede dinlenebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Start Stop Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük problemlerinin başında yoğun trafik geliyor. Sabah ayrı, akşam ayrı …