Güncel Haberler

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Zorunlu Trafik Sigortası, trafik kazası durumunda aracınızın üçüncü şahıslara vereceği zararlara karşı sorumluluklarınızı poliçenizde belirtilen teminat limitleri dahilinde güvence altına alır.

 

Trafik sigortası nedir ne işe yarar?

 

Araba sigortaları arasında yer alan Zorunlu Trafik Sigortası, isminde de belirtildiği gibi mecburidir. Bu zorunlu hal, Türkiye sınırları içinde trafikte seyir eden araç sahipleri için geçerlidir. Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinin yaptırılmamasının cezai şartları vardır.

Zorunlu Trafik Sigortası, yaptırılmaması halinde araç trafikten uzun süre uzaklaştırılır ve bu süre zarfında araç sahibi trafik sigortası ödemelerini yapmak zorunda kalır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Amacı

 

Poliçede esas amaç, gerçekleşen trafik kazası durumunda mağdur tarafın yanında olmak ve zararını karşılamaktır. Böylelikle mağdur taraf manevi tahribatın yanı sıra bir de maddi zorlukla uğraşmaz. Zorunlu Trafik Sigortası sayesinde suçlu olan taraf da maddi harcama yapmamış olur.

 

Trafik sigortası araç hasarını karşılar mı? / Trafik sigortası kendi hasarımı öder mi?

Zorunlu Trafik Sigortası teminatları, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olup, standart bir çerçevede tanımlanmıştır.

 

Trafik sigorta fiyatları / Araç sigorta fiyatları / Araç sigortası fiyatı / Araç sigorta fiyat

Sigorta şirketleri yasalarla düzenlenen teminatlarda değişiklik yapamaz ancak fiyatlar ve ödeme yöntemleri değiştirilebilir.

 

Trafik sigortası haklarımız

 

Zorunlu Trafik Teminatı

 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.

 

Zorunlu Koltuk Teminatı

 

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.

 

İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası

 

Zorunlu Trafik Sigorta’nızın yeterli olmadığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Groupama Sigorta, İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası ile ek desteklerden yaralanabilirsiniz.

 

Aracınızın trafikte 3. Şahısların ölümüne, yaralanmasına ya da maddi zararlara sebep olursa oluşan zararınız Trafik Sigortası kapsamında karşılanır. Zararın poliçe limitlerinizi aşması durumunda İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası devreye girer. Bu sigorta ile, zorunlu trafik sigortanızın teminat limitlerini aşan durumlarda, belirlemiş olduğunuz limitlerle ek güvence sağlamış olursunuz.

 

 • Trafik sigortası hesaplama / sigorta hesaplama
 • TRF Poliçe Sorgulama
 • Online Trafik Prim Hesaplama
 • Online trafik priminizi hesaplamak için tıklayın.
 • Trafik sigortası kapsamı dışında kalan hasarlar
 • İşletilmeyen araçların yol açtığı hasarlar kapsam dışındadır.
 • İşletenin tazminat talepleri zorunlu trafik sigortası teminatları arasında yer almaz.
 • İşletenin yakınlarının mal varlıklarına gelen zararlardan dolayı talep ettiği tazminat zorunlu trafik sigortası poliçe teminatları dahilinde karşılanmaz.
 • Trafik kazası esnasında hasar alanlarının çevresindeki bagaj ve eşyaların dışında kalan eşyaların hasarından doğan tazminat kapsam dışındadır.
 • Zorunlu trafik sigortası manevi tazminatı karşılamaz.
 • Onarım, bakım, alma-satma ve araçta revizyon yapılması amacıyla bırakılan bir aracın meydana getirdiği hasarlarla ilgili tazminatlar teminat dışındadır.
 • Yetkililerin izni dışında yarışlara, gösterilere katılan araçların yol açacağı hasarlar karşılanmaz.
 • Terör eylemlerine hizmet/aracılık eden araçları kullanan kişilerin talepleri teminat dışındadır.
 • Trafik kazalarında dolaylı yoldan hasar görmüş kişilerin talepleri Zorunlu Trafik Sigortası teminatları arasında yer almaz.

 

Groupama Zorunlu Trafik Sigortası

 

Groupama Zorunlu Trafik Sigortası, aracınızın üçüncü şahıslara vereceği zararlara karşı sorumluluklarınızı güvence altına alıyor. Ayrıca zorunlu trafik sigortası ile ticari araç kazalarında yolcuların başına gelebilecek zararlar koruma altında!

 

Olası cezaların önüne geçmek, güvenli ve endişesiz bir trafik için:

 

 

Unutma, hayat seni beklenmedik durumlarla karşılaştırdığında; Kafana takma, sigortan Groupama.

 

Groupama Sigorta Online İşlemler sayfasından sigorta işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Start Stop Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük problemlerinin başında yoğun trafik geliyor. Sabah ayrı, akşam ayrı …